E55

Här är tricket för att få anställda att jobba mer

Rikard Jansson
Rikard Jansson
Uppdaterad: 18 dec. 2019Publicerad: 18 dec. 2019

Facket är kritiska till sättet som anställda ska förmås att jobba mer. På sociala medier har det blåst upp en storm kring nymodigheten. "En ny typ av stämpelklocka", hävdar kritiker. Håller du med?

ANNONS

Mest läst i kategorin

kort arbetsvecka tomt kontor
Arbete

Forskare varnar: Fyradagarsvecka kan kosta tre lågkonjunkturer

03 feb. 2026
Elev räcker upp handen i klassrum. På en skola i Hässelby jobbar tre pensionärer som volontärer. "Det här är en helt fantastisk skola. Alla tar av sig skorna, räcker upp handen, står bakom bänkarna och lämnar in sin mobil på morgonen", säger en av volontärerna.
Arbete

Pensionärer skapar trygghet som volontärer i skolan

29 jan. 2026
äldreboende
Arbete

Krisen i äldreomsorgen fördjupas – tryggheten hotad

29 jan. 2026
snatteri
Ekonomi

Handeln slår larm: Brotten tillåts fortsätta

29 jan. 2026
välfärdsyrken
Arbete

Forskarnas hårda budskap: Välfärden måste förändras nu

28 jan. 2026

Det är ett toalettföretag som tagit fram en toalettstol som lutar 13 procent framåt. Detta för att minska tiden som anställda spenderar på toaletten med 25 procent. Det ska spara pengar åt arbetsgivare. Det uppger grundaren av brittiska företaget Standard Toilet, i en intervju med Wired. Nyheten har återgetts av TV4

Kanalen har intervjuat LO:s expert på arbetsmiljö; Cyrene Wärn i frågan:

ANNONS

— Det är lite som att skapa en stämpelklocka på toaletten, just när vi ser att det är så svårt för anställda att hinna gå på toaletten. 80 procent av arbetarkvinnorna har inte möjligheter att ta korta pauser, som man ofta använder för att gå på toaletten, säger hon till TV4.

Toaletten har alltså en sittlutning framåt på 13 grader och finns att köpa idag. Den har väckt ilska i sociala medier. Samtidigt räknar inte LO med att trenden når Sverige.

— På den arbetsmarknad vi har idag så är det snarare svårt att hinna med att att gå på toaletten för många, så att då börja prata om lutande toaletter för att minska tiden på toaletten är lite bizarrt måste jag erkänna, avslutar hon.

Läs mer från E55 - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
Rikard Jansson
Rikard Jansson

Ekonomireporter på News55 med särskilt fokus på målgruppen 55+

Rikard Jansson
Rikard Jansson

Ekonomireporter på News55 med särskilt fokus på målgruppen 55+

ANNONS
Laddhybrid-kampanj hos Volkswagen
volkswagen logo

Elektrifiera vardagen med upp till 12 mils färd helt på el. Välj en SWE Edition fullpackad med utrustning till ett förmånligt pris och lågt förmånsvärde.  

Se alla kampanjmodeller här!
ANNONS
mobile
desktop