I december satte Pensionsmyndigheten köpstopp för Solidar. Men trots det har merparten av spararna valt att ligga kvar i fonderna, skriver Dagens Nyheter.


Pensionsmyndigheten tog i december till drastiska åtgärder och köpstoppade Solidars premiepensionsfonder. Efter det gick det inte att köpa någon av bolagets nio fonder. Men 90 procent av spararna har valt att behålla sina fonder hos Solidar, skriver DN.
I samband med köpstoppet beslöt Pensionsmyndigheten att utreda om Solidar följt samarbetsavtalet för fondtorget. De pensionssparare som hade sitt sparande i någon av Solidars fonder fick möjligheten att göra ett nytt fondval. Så här sa Pensionsmyndighetens pressekreterare Jimmy Larsson-Hagberg till E55 då.
– Medan utredningen pågår behöver spararna inte göra något, det enda som hänt är att det är köpstopp. Men det går att ansöka om ett fondbyte och då kontaktar du Pensionsmyndigheten eller ansöker om fondbyte via vår webbsida eller mobilapp.
Utredningen startade efter uppgifter i media om att Solidar ska ha berikat ägarna i stället för spararna. Något Allra misstänks för.
– Har man gjort ett upplägg som är en kopia på vad några som är misstänkta för brott har gjort, blir jag förvånad att det bara är tio procent som agerat, säger Småspararguidens grundare Patrick Siegbahn till DN.
Pensionsmyndighetens utredning om Solidar är ännu inte klar, men om den kommer fram till att företaget brutit mot avtalet kommer samtliga innehav i fonderna att lösas in. Vilket innebär att man kräver tillbaka pengarna som finns i fonderna. Totalt handlar det om 18 miljoner kronor.
LÄS ÄVEN:
Senaste nytt

Influensavaccin byts ut, Spotify skärper reglerna och bedragare kräver guld

Nytt cancervaccin minskade risken för återfall med 42 procent

Så mycket av din premiepension ligger i tre amerikanska teknikjättar

Sambon fick huset i testamentet – barnen kräver sin del



