E55

Nu är mc-säsongen i gång och våren är olycksdrabbad

En motorcykel som har krockat med en bil. När våren lockar ut fler motorcyklister på vägarna ökar antalet mc-relaterade olyckor.
När våren lockar ut fler motorcyklister på vägarna ökar antalet mc-relaterade olyckor. (Foto: Fredrik Sandberg/Scanpix/TT)
Annika Hjerpe
Annika Hjerpe
Uppdaterad: 12 maj 2026Publicerad: 12 maj 2026

Nu när våren är här syns fler motorcyklar på vägarna, ett efterlängtat vårtecken för många, men det innebär tyvärr också att antalet mc-relaterade olyckor ökar.

ANNONS
ANNONS

Maj är den olyckstätaste vårmånaden med i snitt 183 personskadeolyckor med mc inblandad, det motsvarar nästan sex olyckor per dag.

Det är också ungefär fyra och en halv gånger så många som i mars och nästan dubbelt så många som i april, det framgår av en genomgång från Dina Försäkringar som är baserad på data från Transportstyrelsen.

Genomgången visar också att antalet olyckor under våren har ökat kraftigt de senaste åren.

Olyckor 2025

Förra året rapporterades 416 personskadeolyckor med motorcyklar i mars, april och maj, det är 51 fler än under våren 2024 och motsvarar en ökning med 14 procent.

Jämfört med 2021, för fem år sedan, är dock ökningen ungefär 70 procent.

Skåne, Stockholm och Västra Götalands län stod tillsammans för 237 av landets 416 personskadeolyckor med motorcykel under våren 2025.

Stockholm och Skåne står ensamma för nästan hela landets ökning, med 25 respektive 24 fler olyckor våren 2025 jämfört med våren 2024.

ANNONS

Börja försiktigt på våren

ANNONS

”Många motorcyklister tar ut hojen så fort vägarna torkat upp lite, men det tar tid att hitta tillbaka till körkänslan efter vintern. Dessutom brukar det ligga en del grus kvar vilket kan leda till sämre grepp. Samtidigt är bilisterna inte vana vid motorcyklar i trafiken. När dessa faktorer möts ökar risken för olyckor markant”, säger Victor Öberg, trafikförsäkringsexpert på Dina Försäkringar, i ett pressmeddelande.

Han tycker att motorcyklister bör köra lite kortare turer i början under vårmånaderna för att komma in i mc-åkningen igen.

”Det viktigaste är att inte ta ut hojen i full fart första dagen. Inled försiktigt, kör några kortare turer i lugna miljöer och ge dig själv tid att hitta tillbaka till körkänslan. Anmäl dig gärna till avrostningskurs genom SMC eller en lokal MC-klubb, oavsett om du är nybörjare eller mer erfaren. Kontrollera däcktryck, bromsar och kedja innan första turen. Och till bilister: håll extra utkik efter motorcyklar i döda vinkeln nu under våren”, säger han i pressmeddelandet.

Victor Öbergs bästa råd:

  1. Kolla över hojen. Däcktryck, däckmönster, bromsar, kedja och vätskenivåer kan ha förändrats under vinterförvaringen.
  2. Mjukstarta körningen. Körkänslan kommer tillbaka efter några turer. Var extra uppmärksam på kall och hal asfalt som försämrar väggreppet.
  3. Räkna med grus och andra brister på vägarna. Vinterns sandning kan ligga kvar länge, särskilt i kurvor. Samtidigt finns det risk för potthåll och sprickor i vägbanan att se upp för.
  4. Var extra synlig i trafiken. Bilister är ovana vid motorcyklar efter vintern. Tänk på placering och avstånd.
  5. Friska upp körkunskaperna. Sveriges Motorcyklister, SMC, med flera andra lokala MC-klubbar anordnar så kallade avrostningskurser runt om i landet, för att få igång körkänslan efter vintern och öka säkerheten.

MC-olyckor, per månad:

ÅrMarsAprilMajTotalt mars–maj
202564148204416
20244292231365
20231887186291
20225199178328
20213195118244

MC-olyckor, per län:

LänVåren 2025Våren 2021Förändring (antal fall)
Skåne län9147+44
Stockholms län8553+32
Västra Götalands län6137+24
Uppsala län158+7
Värmlands län147+7
Dalarnas län1411+3
Hallands län1412+2
Östergötlands län1413+1
Örebro län132+11
Blekinge län122+10
Västmanlands län127+5
Södermanlands län1112−1
Gävleborgs län82+6
Västerbottens län84+4
Kalmar län85+3
Jönköpings län88+0
Norrbottens län50+5
Kronobergs län54+1
Västernorrlands län59−4
Gotlands län30+3
Jämtlands län20+2
Riket totalt416244+172
ANNONS

Källa: Dina försäkringars pressmeddelande

Läs mer på E55: Ny vägmarkering för motorcyklister testas

Läs mer på Dagens PS: Från gevär till motorcyklar: Osannolik resa för klassisk tillverkare


Läs mer från E55 - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
Annika Hjerpe
Annika Hjerpe

Universitetsutbildad journalist med mångårig erfarenhet som skrivande redaktör. På E55 skriver hon om allt från pension, sparande, matpriser till hälsa vård och omsorg, ja det mesta som berör 55-plussare och deras ekonomi.

Annika Hjerpe
Annika Hjerpe

Universitetsutbildad journalist med mångårig erfarenhet som skrivande redaktör. På E55 skriver hon om allt från pension, sparande, matpriser till hälsa vård och omsorg, ja det mesta som berör 55-plussare och deras ekonomi.

ANNONS