I dag slutar TV4 sända i marknätet, något kanalen själv menar kan innebära en utmaning för äldre, samtidigt har en ny tv-kanal för seniorer startat.


När TV4 nu slutar sända i marknätet är kanalen inte längre tillgänglig för de människor som tittar via antenn, men det berör enligt TV4 bara 4 procent av tittarna, det skriver SVT.
Enligt Mediemyndigheten bor dock en av tio svenskar i hushåll som endast har tillgång till tv via marknätet.
”Vi är medvetna om att förändringen kan innebära en utmaning för vissa grupper, särskilt äldre och teknikovana”, skriver TV4 på sin webbplats.
Det kommer fortsatt gå att titta på TV4 på internet och en stor del av innehållet på TV4 Play kommer fortfarande vara gratis och finansieras av reklam.
En försvinner och en tillkommer
Samtidigt har Sverige fått en ny tv-kanal som också kan ses på nätet och som vänder sig till seniorer.
Den nya tv-kanalen heter After Work TV, AWTV, namnet syftar på att tittarna befinner sig efter arbetslivet, det skriver PC för Alla.
AWTV finns på den reklamfinansierade streamingtjänsten Pluto TV och är helt gratis, kanalen kommer visa program som Skönhet med Yvonne, med Yvonne Ryding, ett reseprogram med Rickard Olsson och en intervjuserie med Agneta Sjödin.
Läs mer på E55: LG tillverkar ny TV för seniorer – ska bli enklare att hantera

Universitetsutbildad journalist med mångårig erfarenhet som skrivande redaktör. På E55 skriver hon om allt från pension, sparande, matpriser till hälsa vård och omsorg, ja det mesta som berör 55-plussare och deras ekonomi.

Universitetsutbildad journalist med mångårig erfarenhet som skrivande redaktör. På E55 skriver hon om allt från pension, sparande, matpriser till hälsa vård och omsorg, ja det mesta som berör 55-plussare och deras ekonomi.
Senaste nytt

En person dör var 14:e minut i väntan på omsorg – väcker frågor om svensk välfärd

När ska äldre sluta köra bil – varningstecknen du måste se

Hushållen som tjänat mest på regeringens politik

Expert om oljekrisen: Värre innan det blir bättre
