Äggproducent varnar för en ekonomisk kris i branschen. Det rapporterar SVT.


Äggproducenterna är ekonomiskt pressade av stigande kostnader. Samtidigt har inte priserna till konsumenter stigit hos matjättarna.
”Den här produktionskostnaden som vi upplevt nu har vi aldrig varit med om i mannaminne. Det är som om botten har gått ur marknaden”, säger Henrik Larsén, som är äggproducent strax utanför Västerås, till SVT.
Äggbönderna får betala ökade priser för diesel, foder och energi. Branschorganisationen Svenska ägg har varnat för att landets självförsörjningsgrad på ägg kan minska. Äggbonden Henrik Larsén har varit aktiv sedan början av 1980-talet.
”Handeln är den stora boven i dramat. Den produktionskostnad vi har nu måste kunderna ute i butiken betala annars kan vi inte hålla på längre”, säger han till SVT.
Han bedömer att priserna måste stiga med 45-50 öre per ägg i handeln.

Ekonomireporter på News55 med särskilt fokus på målgruppen 55+

Ekonomireporter på News55 med särskilt fokus på målgruppen 55+
Senaste nytt

Facket: Kräver samma lönepåslag igen

EU vill införa återkommande hjärtkontroller från 35 års ålder

Äldreboendet kostar 2 660 kronor i Sverige och över 35 000 i Tyskland

Fem strålbehandlingar gav lika bra kontroll som operation vid prostatacancer
