OMVÄRLDSSVEPET 24/2: Efter ryska invasionen av Ukraina: Gaspriserna kan egentligen bli hur höga som helst, enligt en norsk analytiker. Energikostnaderna kommer sannolikt att driva upp andra priser i en kedjereaktion, enligt vd på tysk papperstillverkare.


Mest läst i kategorin
I natt invaderade alltså Ryssland Ukraina. Financial Times toppar dagens tidning med att EU riktar sanktioner mot Rysslands försvarsminister och stabschef.
Ryska missiler och luftangrepp drabbade Ukrainas huvudstad Kiev och mer än ett dussin andra städer över hela landet, minuter efter att president Vladimir Putin tillkännagav en militär operation som bland annat syftar till att demilitarisera Ukraina och ställa dess ledare inför rätta. Det skriver Wall Street Journal.
Ukrainska tjänstemän sa att den första vågen av attacker riktade sig mot militära installationer, flygfält och statliga anläggningar över hela landet, såväl som gränsstyrkor. I Charkiv, östra Ukrainas största stad, sa invånarna att en stor brand var synlig under den tidiga morgonen, efter vad som såg ut att vara en träff vid en vapendepå. Tung beskjutning riktade sig mot staden Mariupol. Luftanfallssirener ljöd i Kiev efter klockan sju på morgonen, skriver tidningen.
Även om den ukrainska militären inte släppte siffror om offer, sa en hög ukrainsk tjänsteman att han trodde att hundratals ukrainska soldater dog i ryska flygangrepp och missilattacker, enligt WSJ.
Upptrappningen i Ukraina driver upp energipriserna. Branschen befarar högre kostnader och ett avbrott i gasförsörjningen, skriver tyska Handelsblatt.
Gaspriset för Europa kan fördubblas, varnade Dmitrij Medvedev, Rysslands ex-president efter att Tyskland stoppat driftsättningen av gasledningen Nord Stream 2, som E55 rapporterade om i går. Hotet kan ställa till det rejält för den tyska ekonomin.
Energikostnaderna kommer sannolikt att driva upp ytterligare priser i en kedjereaktion – som gödselmedel, aluminium eller papper. ”Trots den extremt höga nivån förväntar vi oss ytterligare kostnadsökningar. Och det kommer att leda till högre produktpriser på hyllorna”, uppgav Martin Krengel, vd för hygienpapperstillverkaren Wepa till tidningen.
Danska Börsen skriver att det platnerats för räntehöjningar i Europa och USA i flera månader, men den ryska invasionen av Ukraina skapar osäkerhet om den penningpolitiska kursen framåt.
Norska Dagens Näringsliv menar att Ukrainakrisen gör att det inte finns något tak för högt gaspriserna kan nå. Marknaden befarar nedskärningar i Rysslands gasexport till Europa, även om ingen av parterna är intresserade av det, säger Rystadanalytikern Sindre Knutsson till tidningen.

Ekonomireporter på News55 med särskilt fokus på målgruppen 55+

Ekonomireporter på News55 med särskilt fokus på målgruppen 55+

Just nu får du ett riktigt bra pris på Sveriges mest valda hemlarm med brand- och inbrottsskydd. Räkna ut ditt pris och ta del av erbjudandet





