Magdalena Andersson gav i måndags upp sitt första försök att bilda ny regering. Detta efter att Vänsterpartiet bestämt sig för att rösta på Moderaternas kandidat till talman.


Socialdemokraternas partiledare Magdalena Andersson får tillbaka uppdraget att försöka bilda regering, meddelar talmannen.
”Mot bakgrund av de samtal jag fört har jag beslutat att Magdalena Andersson får återuppta sitt sonderingsuppdrag”, säger talman Andreas Norlén på en pressträff.
Magdalena Andersson gav i måndags upp sitt första försök att bilda ny regering. Detta efter att Vänsterpartiet bestämt sig för att rösta på Moderaternas kandidat till talman.
Det fick Andersson att hävda att det fanns en ”ny konstellation” i riksdagen med vänsterpartister och moderater. S ansåg efter det att M-ledaren Ulf Kristersson borde få sonderingsuppdraget.
Kristersson har samtidigt påpekat att S, MP, C och V har Andersson som sin statsministerkandidat, och att de fyra rödgröna partierna har flest mandat i riksdagen. Han anser att det är naturligt att S-ledaren Magdalena Andersson får fortsätta försöka bilda regering.
”Så länge 176 riksdagsmandat önskar att Magdalena Andersson bildar nästa regering är det naturligt att riksdagen får pröva hennes förmåga att samla en majoritet bakom en sådan regering”, säger han i en första kommentar.
Efter en andra talmansrunda med partiledarna i onsdags bad talmannen om extra betänketid. Nu har han landat i att S-ledaren får försöka igen.
Uppdraget inleds formellt på måndag den 5 oktober och ska återrapporteras den 12 oktober.
”Då kan Magdalena Andersson antingen slutrapportera uppdraget eller be om förlängd tid om det då pågår förhandlingar eller samtal som är meningsfulla och som behöver få fortsätta”, säger Norlén.
Läs även: Svårare att pruta på bolånet, så pressar du räntan hos banken – E55
ANNONS
Senaste nytt

Lurad på över en miljon – nu krävs hon på lånen

Inflationen rusar i Europa – räntesänkningar kan dröja till 2028

Trappan avgör om du kan bo kvar – kommunen ger bidrag till ombyggnad

Andersson får försöka bilda regering – igen
