Vi lever längre, har bättre hälsa och fler äldre stannar kvar i arbetslivet, sedan 2005 har antalet personer mellan 65 och 74 som fortfarande jobbar trefaldigats.


Svenskar jobbar längre upp i åldrarna. Statistik från SCB visar att Andelen 69-åringar med löneinkomst var 15 procent år 2000 och 28 procent år 2017.
Bland 67-åringar ökade samma siffra till 38 procent och för 65-åringarna steg andelen till 58 procent. Ofta handlar det dock inte om heltidsarbete utan om en kombination av arbete och pension.
”Både hälsoläget, att fler orkar jobba längre, och den framflyttade riktåldern för pension har betydelse. Höjd riktålder är naturligtvis tufft för alla som har fysiska besvär och inte kan jobba länge” säger Maria Larsson, ordförande för pensionärsorganisationen SPF Seniorerna till Dagens Industri.
En fantastisk resurs
Svenskar är bland de flitigaste i Europa, förra året jobbade 232 000 seniorer i Sverige, Maria Larsson säger att det är otroligt starka siffror.
”Gruppen driver tillväxt och står för 17 procent av sysselsättningsutvecklingen sedan 2005. Seniorer är en fantastisk resurs för arbetsmarknaden och för svensk ekonomi”, säger hon till Di.
Enligt en ny I en rapport från SPF Seniorerna har sysselsatta seniorers bidrag till samhällsekonomin ökat från 64 miljarder kronor för 20 år sedan till 193 miljarder kronor förra året.
Fler män än kvinnor
Det är 26,5 procent av männen i åldersgruppen 65 till 74 som jobbar, men bara 18 procent av kvinnorna och jämfört med arbetsmarknaden i stort är kvinnorna överrepresenterade inom vård och omsorg.
Äldre män är samtidigt överrepresenterade i jord- och skogsbruk samt inom konsulttjänster.
Det är också många äldre i arbetslivet som är jobbonärer och alltså kombinerar sitt jobb med pension. Arbetstiden per vecka i gruppen 65-74 år är i genomsnitt 26 timmar.
Ålderismen bromsar
SPF Seniorerna vill gärna se att fler äldre arbetar, men tror att de bromsas av ålderism.
”Arbetsgivarna behöver bli mer flexibla kring arbetstider och arbetsuppgifter för att fler äldre ska kunna jobba. Samtidigt bör åldersgränsen för anställningsskydd, LAS, höjas. I Danmark har den tagits bort helt och där är fler äldre sysselsatta”, säger Maria Larsson till Di.
I Danmark finns 22,6 procent av seniorerna på arbetsmarknaden, i Sverige jobbar 20,7 procent av seniorerna, vilket är långt över EU-genomsnittet.
Maria Larsson säger att en viktig princip är att det ska löna sig att ha arbetat, att den allmänna pensionen måste stärkas och avgifterna höjas, samt att SPF Seniorerna förordar en omfördelning inom arbetsgivaravgifterna som inte drabbar arbetsgivarna.
Sysselsättningsgraden för personer mellan 65 och 74 år i EU:
| Land | Procent |
| Island | 34,2 |
| Estland | 29,8 |
| Lettland | 24,8 |
| Danmark | 22,6 |
| Norge | 22,0 |
| Litauen | 21,8 |
| Sverige | 20,7 |
| Nederländerna | 19,7 |
| Tyskland | 15,9 |
| Finland | 14,4 |
| Italien | 10,4 |
| Polen | 9,1 |
| Frankrike | 7,3 |
| Spanien | 6,5 |
| Belgien | 6,1 |
| Totalt i EU:s 27 länder | 8,7 |
Källa: Eurostat 2024 och Di

Universitetsutbildad journalist med mångårig erfarenhet som skrivande redaktör. På E55 skriver hon om allt från pension, sparande, matpriser till hälsa vård och omsorg, ja det mesta som berör 55-plussare och deras ekonomi.

Universitetsutbildad journalist med mångårig erfarenhet som skrivande redaktör. På E55 skriver hon om allt från pension, sparande, matpriser till hälsa vård och omsorg, ja det mesta som berör 55-plussare och deras ekonomi.
Senaste nytt

Pensionsexpertens tips till dig som snart vill börja ta ut din pension

Kritik mot halverat pris i kollektivtrafiken: Kortsiktigt valfläsk

Riksbanken varnar – krigsrisk i finanssystemet

Medicinska tillstånd som kan göra att du förlorar körkortet
