Vid tio i förmiddags slog portarna till Kulturhuset i Hässleholm. I dag gästades mässan av författaren och professor emeritan Bodil Jönsson som föreläste om “det naturliga åldrandet”.

Linnéa Wallin
Uppdaterad: 03 mars 2025Publicerad: 28 sep. 2017
ANNONS
ANNONS
Redan strax efter öppning hade många besökare letat sig till Kulturhuset i Hässleholm och News55 Seniorevent. Mässan anordnas tillsammans med pensionärsorganisationerna PRO och SPF Seniorerna.
– Det är otroligt roligt att så många har letat sig hit, säger News55:s projektledare Lars G Jansson.
Intressanta föreläsare
Besökarna har även fått tekniktips, informerats om hur framtida fullmakter fungerar av Ulrika Lysholm från Familjens Jurist, lyssnat till Catharina Hellström Engström från Länsstyrelsen som talat om utvecklingen av grundläggande betaltjänster i samhället.
Nästa gång intar vi Lidköping, läs mer om det här!
Läs mer från E55 - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
ANNONS
ANNONS
Senaste nytt

Hälsa
Alla minnesproblem beror inte på demens
15 apr. 2026

Arbete
Antalet 55-plussare som är långtidsarbetslösa ökar
15 apr. 2026

Ekonomi
Var fjärde har nästan inga pengar kvar – klyftan i hushållsekonomin ökar
15 apr. 2026

Hälsa
Du kan själv påverka din kropps biologiska ålder
15 apr. 2026

Ekonomi
Inflationsförväntningar stiger i krigets skugga
15 apr. 2026
ANNONS