Det danska läkemedelsbolaget Bavarian Nordic ska utöka sin produktion av företagets vaccin mot mpox, den smittsamma sjukdomen som tidigare gick under namnet apkoppor.

TT Nyheter
Uppdaterad: 03 mars 2025Publicerad: 17 aug. 2024
ANNONS
ANNONS
Bolaget skriver i ett pressmeddelande att man har kapacitet till att producera ytterligare tio miljoner doser fram till 2025 utöver nuvarande beställningar.
Företaget som är ett av få som har ett godkänt vaccin mot just mpox uppger också att man vill utföra kliniska studier i Afrika för att därmed få möjlighet till godkännande för att använda vaccinet på barn och unga.
”Vi är beredda att arbeta ihop med folkhälsoorganet Africa CDC och därmed rädda liv och begränsa det senaste utbrottet”, säger företagets vd Paul Chaplin i pressmeddelandet.
Läs mer från E55 - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
ANNONS
ANNONS
Senaste nytt

Ekonomi
Bankens fonder kan bli din dyraste sparmiss
25 juni 2026

Ekonomi
C: Första 15 000 kronorna ska vara skattefria
24 juni 2026

Ekonomi
Varning – nya regler gör att viktiga fakturor kan missas i sommar
24 juni 2026

Ekonomi
Oljepriset faller – hela krigspremien borta
24 juni 2026

Hälsa
Allians för digital utveckling i vård och omsorg
24 juni 2026
ANNONS