E55

Därför är sänkt bensinskatt svårmotiverad

Petra Lundgren
Petra Lundgren
Uppdaterad: 03 mars 2025Publicerad: 06 apr. 2022

Sänkt bensinskatt är svår att motivera och borde riktas bättre, regeringen har agerat absurt när det gäller ryska diplomater och det är bra att Stefan Löfven inte längre är statsminister. Det är något av innehållet i ledarspalterna i svensk dagspress.

ANNONS

Mest läst i kategorin

En bedrövad man pratar i en smartphone och tar sig för pannan. På bordet en bärbar dator. Det är vanligt med bedrägerier och många börjar med ett telefonsamtal. Bedragare riktar ofta in sig på äldre och vem som helst kan vli lurad, men det finns sätt att skydda sig.
Ekonomi

Bedragare lurar till sig mångmiljardbelopp – så skyddar du dig

12 mars 2026
Socialdemokraternas energipolitiske talesperson Fredrik Olovsson. Arkivbild.
Ekonomi

S kräver stopp för kritiserade elavgifter

12 mars 2026
En kvinna och en man. Ingen av Sveriges 290 kommuner är ekonomiskt jämställd mellan kvinnor och män
Ekonomi

Sverige är inte jämställt någonstans

12 mars 2026
Arbetslösheten faller fortfarande. Arkivbild.
Ekonomi

Arbetslösheten faller – men många varsel

12 mars 2026
Spela klippet
E55 Studio

Experten: Förtroendet för USA rasar bland svenska beslutsfattare

12 mars 2026

FN:s klimatpanel IPCC har släppt sin tredje rapport om klimatförändringarna. Den tar bland annat upp hur vi kan minska användandet av fossila bränslen,  men också vad som motiverar privatpersoner och företag att ändra sina beteenden. Regeringen vill sänka skatten på bensin och diesel ytterligare. Aftonbladets Zina Al-Dewany tycker att det är svårt att motivera ur klimatperspektiv, men också ett klassperspektiv. Hon tycker det är viktigare med ett riktat stöd till grupper som har det tuffast och inte dem som kör lyxbilar.

Expressen kritiserar den svenska regeringen för att ha tvekat att utvisa ryska diplomater: “Det är fullkomligt absurt att sätta utvecklingsbiståndet till ryska civilsamhället före svenska nationella säkerhetsintressen”. Tre misstänkta spioner har nu utvisats från ryska ambassaden, men Expressen undrar varför bara en tredjedel utvisas. 

ANNONS

Dagens nyheter tar upp landsbygdsdebatten och ifrågasätter varför den utgår från “att vi lever i tvångsdeporteringarnas Sibirien” när vi bor i ett land där man kan bo var man vill. Ledarskribenten Hanne Kjöller tycker att de som tycker att det är så hemskt att bo i landsbygd ska flytta. 

Svenska dagbladet tycker det är bra att Stefan Löfven inte längre är statsminister i Sverige, efter hans anförande på fredskonferensen på åländska Kastelholms slott. “Han vet fortfarande inte om att ‘vi’ varit naiva i fråga om Ryssland” skriver Claes Arvidsson. 

Läs mer från E55 - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
ANNONS
Sveriges ledande importör av fritidsfordon genomför IPO

586 MSEK i omsättning, 27 rikstäckande återförsäljare och en tydlig expansionsplan.  Nu öppet erbjudande inför notering. Se hela caset och planen framåt.

Teckna här
ANNONS
mobile
desktop