Allt fler tvingas att använda sina sparpengar på ett sätt som det inte var tänkt. Och detta är bekymmersamt menar privatekonom. Det rapporterar Dagens Nyheter.

Var femte person uppger att de har behövt ta av sitt sparande för att köpa mat någon gång under de senaste sex månaderna, enligt en ny undersökning av Swedbank och Sparbankerna som genomförts av Kantar Sifo.
– Det är olyckligt. Det som är bra är att folk har en sparbuffert att ta från, det hade jag önskat att fler hade. Men om sparkontot behöver användas till löpande utgifter så är det bekymmersamt. Det ska man klara utan att behöva nalla från bufferten, säger Arturo Arques, privatekonom på Swedbank och Sparbankerna till Dagens Nyheter.
Kopplat greppet
Att inflationen har kopplat greppet om svenska folket visar sig tydligt i undersökningen.
88 procent av kvinnorna och 84 procenta männen uppger att inflationen har förändrat deras sätt att konsumera, och nästan lika många uppger att det specifikt har påverkat deras sätt att handla mat.
– Jag har under mina 35 år i finansbranschen aldrig varit med om att köpkraften fallit så mycket för så många på så kort tid som den har gjort nu, säger Arturo Arques till Dagens Nyheter.

Journalist och webbredaktör på News55. Skriver bland annat om hälsa och livsstil med fokus på målgruppen 55+.

Journalist och webbredaktör på News55. Skriver bland annat om hälsa och livsstil med fokus på målgruppen 55+.
Senaste nytt

Den torra våren ger färre mördarsniglar – men de kan bli fler

Innan du betalar p-boten: Kolla om felen kan göra den ogiltig

Fem sätt att skapa inkomster utan att jobba mer

Låt inte förstoppning förstöra din resa i sommar
