E55

Dyrare SL-resor för pensionärer

Hannes Dükler
Hannes Dükler
Uppdaterad: 03 mars 2025Publicerad: 16 maj 2016

Pensionärer och barn är de som drabbas hårdast av prishöjningen när SL inför enhetstaxa vid årsskiftet.

ANNONS

Mest läst i kategorin

Socialdemokraternas energipolitiske talesperson Fredrik Olovsson. Arkivbild.
Ekonomi

S kräver stopp för kritiserade elavgifter

12 mars 2026
En kvinna och en man. Ingen av Sveriges 290 kommuner är ekonomiskt jämställd mellan kvinnor och män
Ekonomi

Sverige är inte jämställt någonstans

12 mars 2026
Arbetslösheten faller fortfarande. Arkivbild.
Ekonomi

Arbetslösheten faller – men många varsel

12 mars 2026
Spela klippet
E55 Studio

Experten: Förtroendet för USA rasar bland svenska beslutsfattare

12 mars 2026
Oroligt på marknaden till följd av kriget i Mellanöstern. Arkivbild
Ekonomi

Krigsoron eskalerar – oroligt på marknaden

12 mars 2026

Den uppgörelse som den borgerliga alliansen gjort med Miljöpartiet innebär att det från årsskiftet införs enhetstaxa i kollektivtrafiken. Det kommer då att vara samma pris för en enkelresa mellan T-centralen och Slussen som exempelvis en enkelresa mellan Stockholm och Nynäshamn, meddelar Dagens Nyheter.

De resenärer som använder sig av reskassa eller köper enkelbiljetter kommer från årsskiftet att resa billigare när de åker långt men dyrare vid kortare resor. Det kommer att bli dyrare för alla som reser inom dagens tre SL-zoner eller har månadskort eller andra typer av periodkort – med ett undantang: vuxna studenter.

ANNONS

      LÄS MER: Ett råd till dig som har åldern inne – för att sitta ned i bussen

Pensionärer och barn hårdast drabbade

De som drabbas av de största höjningarna är pensionärer samt barn och ungdomar – 30-dagarskortet blir 40 kronor dyrare för vuxna (från 790 kr till 830 kr), 60 kronor dyrare för pensionärer, barn och ungdomar (från 490 kr till 550 kr), men 10 kronor billigare för vuxna studenter (från 560 kr till 550 kr).

– Det här beror på att vi vill ha en enkel taxa och när vi går från ett ganska snårigt zonsystem med många olika priser till enhetstaxa betyder det att en del resor blir billigare, andra dyrare, säger trafiklandstingsrådet Kristoffer Tamsons (M) till Dagens Nyheter.

– Det är ändå omkring 30 procent billigare för pensionärer att resa, säger Kristoffer Tamsons.

      FLER NYHETER: Mer för dig med livserfarenhet

Läs mer från E55 - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
ANNONS
Sveriges ledande importör av fritidsfordon genomför IPO

586 MSEK i omsättning, 27 rikstäckande återförsäljare och en tydlig expansionsplan.  Nu öppet erbjudande inför notering. Se hela caset och planen framåt.

Teckna här
ANNONS
mobile
desktop