Snart kommer elbilarna att vara fler än de bensindrivna i Norge, enligt beräkningar som den norska tidningen Dagens Näringsliv har beställt. Men det dröjer innan dieselbilarna har konkurrerats ut av elbilar.

TT Nyheter
Uppdaterad: 02 juli 2024Publicerad: 02 juli 2024
ANNONS
ANNONS
Tidningen har bett det obundna intresseorganet Opplysningsrådet för veitrafikken (OFV) att räkna på bilparken. Siffrorna för juni visar att det finns 31 000 fler bensinbilar än eldrivna men att den skillnaden kan vara utjämnad till hösten.
Norsk elbilforening talar om att en milstolpe är på väg att passeras.
Det finns inte några andra länder som har klarat det, säger föreningens generalsekreterare Christina Bu.
Men de dieseldrivna bilarna är ännu betydligt fler än elbilarna. Det finns över en miljon registrerade dieselbilar och cirka 730 000 elbilar. Den skillnaden lär ta flera år att utjämna, enligt OFV.
Läs mer från E55 - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
ANNONS
ANNONS
Senaste nytt

Bil
Bränslekrisen driver rekordskifte – Elbilar rusar i Europa
26 apr. 2026

Hälsa
Glöm alkoholen – den här vanan kan förkorta ditt liv mer
26 apr. 2026

Ekonomi
Koll på AI? Här är orden som är bra att fatta
26 apr. 2026

Ekonomi
Din tv spionerar på dig – så stoppar du det direkt
26 apr. 2026

Hälsa
Läkaren: Vanorna som i tysthet kan påverka ditt sexliv
26 apr. 2026
ANNONS