

Rikard Jansson
Uppdaterad: 16 apr. 2019Publicerad: 16 apr. 2019
ANNONS
ANNONS
Nu blir det tuffare tag för elsparkcykelföretagen i Stockholm. Det blir ingen skatt som i Paris dock.
Elsparkcyklarna har spritt ut sig över de centrala delarna i Sverige tre storstäder. Reaktionerna har varit olika. Malmö har exempelvis samlat in elsparkcyklarna och motiverar det med att de inte följer trafikreglerna.
I Stockholm kommer man att begära att företagen inom två timmar flyttar sparkcyklar som parkerats trafikfarligt eller hindrar trafiken, rapporterar Sveriges Radio. Flera platser får också förbud mot parkering av elsparkcyklar – däribland knytpunkter som Medborgarplatsen, Odenplan och Sergels Torg.
Stockholm stad kommer även att avsätta mark där användarna kan ställa elsparkcyklar.
Den nya avsiktsförklaringen väntas klubbas av trafiknämnden den 25 april.
ANNONS
Internationellt har man agerat olika mot fenomenet. I franska städer som Paris, Bordeaux och Lyon har städerna ett skattesystem som innebär att företagen skall betala för att få använda gatorna. Ju större aktörerna är desto högre är skatten.
Läs mer från E55 - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:

Rikard Jansson
Ekonomireporter på News55 med särskilt fokus på målgruppen 55+

Rikard Jansson
Ekonomireporter på News55 med särskilt fokus på målgruppen 55+
ANNONS
ANNONS
Senaste nytt

Bostad
Det här bör du aldrig lägga i ett förråd – kan bli dyrt
04 juni 2026

Resor
Här går flygen oftast i tid – och här är risken störst att bli försenad
04 juni 2026

Ekonomi
Framtidens kontanter kan se helt annorlunda ut – förslaget väcker uppmärksamhet
04 juni 2026

Resor
Här är kungens nya statsflyg – byggt för ett osäkrare Europa
04 juni 2026

Ekonomi
Nu blir näthandeln dyrare – nya avgifter ska stoppa farliga varor
04 juni 2026
ANNONS