Godkännandet kommer efter det att Paramount gått med på lämna sitt europeiska distributionsavtal med Universal Pictures inom 13 månader efter att affären slutförts.


Paramount Skydance köp av Warner Bros Discovery för 110 miljarder dollar får grönt ljus av EU-kommissionen.
Godkännandet kommer efter det att Paramount gått med på lämna sitt europeiska distributionsavtal med Universal Pictures inom 13 månader efter att affären slutförts.
Läs även: Geopolistisk osäkerhet ökar förväntningarna på EU – E55
Mediejätten har dessutom gått med på att inte samarbeta med vissa konkurrenter under det kommande decenniet.
Initialt uttrycktes farhågor för att affären skulle kunna innebära konkurrensproblem för europeiska filmdistributörer. EU-kommissionens utredning visade att sammanslagningen skulle kunna innebära en alltför dominerande ställning. EU bedömer det nu som hanterat.
Affären är värd motsvarande omkring 1 000 miljarder kronor.
Läs även: Netflix är bara början – så dyr kan streamingnotan bli – E55
Senaste nytt

EU godkänner köp av Warner Bros

Sex bra sätt att spendera ditt sparkapital när du är pensionär

Fortsatt uppåt för bilförsäljningen

Höjda matpriser hotar efter värmeböljorna
