EU-kommissionen har godkänt den svenska och danska statens deltagande i SAS rekonstruktionsprocess, efter att ha prövat det mot EU-regler för statsstöd.

TT Nyheter
Uppdaterad: 28 juni 2024Publicerad: 28 juni 2024
ANNONS
ANNONS
”Godkännandet är ytterligare ett viktigt steg framåt för SAS transformationsplan och pågående rekonstruktionsförfaranden”, skriver flygbolaget i ett pressmeddelande.
SAS är indraget i en konkursskyddsprocess, ett så kallat chapter 11-förfarande vid en konkursdomstol i USA. Ännu återstår villkor som ska uppfyllas innan den kan gå igenom, bland annat ska SAS företagsrekonstruktion i Sverige gå igenom.
Bolaget hoppas att alla processer ska vara avslutade under sommaren.
I oktober tillkännagavs nya ägare för SAS, som tidigare hade danska och svenska staten som storägare. Danmark är kvar bland storägarna, vid sidan av bland annat flygjätten Air France-KLM.
Läs mer från E55 - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
ANNONS
ANNONS
Senaste nytt
E55 Studio
AI-experten varnar: “Vi är på väg mot en framtid vi inte vill ha”
27 apr. 2026

Bil
Bränslekrisen driver rekordskifte – Elbilar rusar i Europa
26 apr. 2026

Hälsa
Glöm alkoholen – den här vanan kan förkorta ditt liv mer
26 apr. 2026

Ekonomi
Koll på AI? Här är orden som är bra att fatta
26 apr. 2026

Ekonomi
Din tv spionerar på dig – så stoppar du det direkt
26 apr. 2026
ANNONS