Investmentbolagen har stått emot börsturbulensen bra sett till aktuella substanspremier och rabatter. Det skriver Dagens industri och hänvisar till en intervju med aktieproffset och författaren Marcus Fridell.


Rikard Jansson
Uppdaterad: 08 aug. 2022Publicerad: 08 aug. 2022
ANNONS
ANNONS
Det finns bolag med stora rabatter så väl som höga premier, trots stora kurstapp, Fridell ser framförallt köpläge i två investmentbolag.
”Hade jag fått en påse pengar att investera i aktier hade jag valt Investor och Industrivärden och lagt hälften i varje. Där får man väldigt mycket av det man vill ha, det vill säga hög rabatt, låg förvaltningskostnad och bra kvalité. Man behöver inte göra det så himla svårt”, säger Fridell.
Investor handlas till en substansrabatt om 15,5 procent, där aktien har tappat cirka 20 procent i år. Industrivärden har en substansrabatt på 9,4 procent och har tappat cirka 11,8 procent i år.
Läs mer från E55 - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:

Rikard Jansson
Ekonomireporter på News55 med särskilt fokus på målgruppen 55+

Rikard Jansson
Ekonomireporter på News55 med särskilt fokus på målgruppen 55+
ANNONS
ANNONS
Senaste nytt

Ekonomi
Influensavaccin byts ut, Spotify skärper reglerna och bedragare kräver guld
23 okt. 2026

Hälsa
Nytt cancervaccin minskade risken för återfall med 42 procent
23 okt. 2026

Pension
Så mycket av din premiepension ligger i tre amerikanska teknikjättar
23 okt. 2026

Bostad
Sambon fick huset i testamentet – barnen kräver sin del
23 okt. 2026

Ekonomi
Oljepriset fortsätter stiga
23 okt. 2026
ANNONS