Priserna rusar mot skyn på apelsinjuice och kontentan kan bli att din älskade frukostjuice helt sonika byts ut mot andra fruktjuicer.


Bakgrunden till prisrallyt är minskad produktion i Florida, USA, som är den största producenten av apelsinjuice i USA, skriver CNBC.
En annan stor orsak är extremväder i Brasiliens apelsinproducerande områden som bidragit till ett minskat utbud, enligt den amerikanska nyhetskanalen.
Brasilien avgör apelsinjuicens öde
Sydamerika är världens största producent och exportör av apelsinjuice och har därmed enormt inflytande på den globala industrin.
Chockvärme i Brasilien gör att det sydamerikanska landet är på väg mot sin sämsta apelsinskörd på mer än tre decennier.
På onsdagen stängde riktmärket för frysta koncentrerade apelsinjuiceterminer, som handlas på Intercontinental Exchange i New York, på ytterligare en rekordnivå.
De skenande priserna har tvingat tillverkare och andra involverade i produktionskedjan att överväga alternativa fruktjuicer på grund av krisläget, berättar råvaruanalytikern Harry Campbell.
Spår att krisen på marknaden blir långvarig
”Många av dem kommer att ändra mängden juice i sina blandningar för att minska på apelsinjuicen och öka andra juicer såsom päronjuice, äppeljuice, druvjuice, så att de är mindre beroende av apelsinjuicen”, säger han till nyhetskanalen.
Hans prognos är att krisen blir långvarig.
Han slår fast att priserna på apelsinjuice fortsätter stiga till det kommer till en punkt när de inte längre är villiga att betala överpriser för sin frukostjuice.

Utbildad journalist med nästan 40 år i yrket. Har varit allmänreporter, kriminalreporter, jobbat med print och digitala medier, och var en tid chefredaktör för ett magasin på Dagens PS, samt under en kort period nyhetschef på dåvarande Miljöaktuellt och senare redaktionschef för News55.

Utbildad journalist med nästan 40 år i yrket. Har varit allmänreporter, kriminalreporter, jobbat med print och digitala medier, och var en tid chefredaktör för ett magasin på Dagens PS, samt under en kort period nyhetschef på dåvarande Miljöaktuellt och senare redaktionschef för News55.
Senaste nytt

Doftträning kan förbättrat din mentala förmåga

Goda resultat för VIP-mottagning för sköra äldre

Miljonbud i Panamakanalen när Hormuz stryps

Var tredje svensk shoppar bort stressen – så slår det mot ekonomin
