E55

Financial Times: Inleder relation med det kinesiska kommunistpartiet

Felicia Söderqvist
Felicia Söderqvist
Uppdaterad: 21 juli 2022Publicerad: 21 juli 2022

Rysk Gas strömmar återigen till Europa och storbank har tillsatt en kommitté från det kinesiska kommunistpartiet.

ANNONS
ANNONS

Mest läst i kategorin

Ekonomi

Framtidsfullmakt: Guiden – säkra din vilja innan det är för sent

09 feb. 2026
Sparande
Ekonomi

Dåligt sparande kostar svenskarna miljarder varje år

09 feb. 2026
pension skatt
Pension

Skatt på pension 2026: Här är vinnarna och de som betalar mer

09 feb. 2026
Mer för kronan i London när pundet pressas av politisk kris. Arkivbild.
Ekonomi

Epstein-krisen gör Londonresan billigare

09 feb. 2026
matsvinn
Ekonomi

Matsvinnet i svenska hem – därför kostar det dig mer än du tror

09 feb. 2026

Efter underhållsarbetet återupptar Ryssland gasförsörjningen genom gasledningen Nord stream 1 till Europa. Trots återuppstarten förbereder sig  de europeiska regeringarna för en stabil framtid av rysk energiförsörjning, det rapporterar The Wall Street Journal. Nyheten toppar även tyska Handelsblatt.

Över till Kina där den brittiska banken HSBC, tillsatt en kommitté från det kinesiska kommunistpartiet i sitt dotterbolag som är verksamma inom investment banking. Detta är ett steg för att navigera sig mellan Peking och västvärlden, skriver Financial Times. 

Den danska arbetsmarknaden slår återigen rekord för flest sysselsatta. Enligt Chefekonomen på Sydbank kan kurvan komma att vända inom en snar framtid då det är en överhettning på marknaden, det rapporterar Børsen. 

Offentligt ägda Statkraft som är Norges största kraftproducent stiger i samband med de höga energipriserna. Under torsdagen presenterade bolaget ett rörelseresultat på nästan 10 miljarder norska kronor, skriver Dagens Näringsliv.

Läs mer från E55 - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
ANNONS
mobile
desktop