När ekonomin är ansträngd ökar risken för ett visst beteende som kan vara problematiskt för den som drabbas och dess omgivning. Det rapporterar SVT Nyheter.


När många har det tufft ekonomiskt på grund av inflationen kan det leda till att fler utvecklar ett spelmissbruk.
– Det finns stora risker för att man spelar mer när man har svårt att betala räkningarna, säger Erika Kannenberg, samordnare i nystartade Spelberoendegruppen i Ängelholm, till SVT Nyheter.
Enligt Erika Kannenberg har nästan alla hon möter som befinner sig i spelmissbruk stora skulder och problem med ekonomin.
– Det blir ju inte bättre när allt blir dyrare nu. De lever på samma minimum ändå och därför finns det stora risker för att de spelar mer, eller att man får ett återfall, säger hon.
Stor riskfaktor
Detta bekräftas av Anders Håkansson som är professor vid Lunds universitet och som har forskat på området spelberoende.
– En sämre ekonomi är en stor riskfaktor när det kommer till spelmissbruk. Det är fler som börjar spela och fler av dem som redan är beroende som vidhåller sitt beteende, konstaterar han.

Journalist och webbredaktör på News55. Skriver bland annat om hälsa och livsstil med fokus på målgruppen 55+.

Journalist och webbredaktör på News55. Skriver bland annat om hälsa och livsstil med fokus på målgruppen 55+.
Senaste nytt

Sveriges Konsumenter: Bankerna bör ta större ansvar

Ändrad lag gav försäkringsbolag möjlighet att slippa betala

När privatekonomin blir en hälsofråga – varningssignalerna att ta på allvar

Det lilla felet som kan ge böter och körförbud
