E55

Gammal mobil var värd en förmögenhet

Annelie Sandström
Annelie Sandström
Uppdaterad: 04 nov. 2022Publicerad: 04 nov. 2022

Har du någon gammal mobil hemma som ligger och skräpar? I så fall kan det vara bäst att kolla värdet på den innan du gör dig av med den.

ANNONS

Mest läst i kategorin

Bank-id på en mobil
Ekonomi

1,9 miljoner pensionärer kan påverkas av Bank-id:s nya krav

12 mars 2026
En gräns på 10 000 kronor föreslås av Riksbanken när det gäller kontantköp inom handeln. Arkivbild.
Ekonomi

Förslag: Gräns på 10 000 kronor för kontanthandel

12 mars 2026
matpriser
Ekonomi

Kaffe och choklad blir billigare – men annan mat riskerar högre priser

12 mars 2026
En bedrövad man pratar i en smartphone och tar sig för pannan. På bordet en bärbar dator. Det är vanligt med bedrägerier och många börjar med ett telefonsamtal. Bedragare riktar ofta in sig på äldre och vem som helst kan vli lurad, men det finns sätt att skydda sig.
Ekonomi

Bedragare lurar till sig mångmiljardbelopp – så skyddar du dig

12 mars 2026
Socialdemokraternas energipolitiske talesperson Fredrik Olovsson. Arkivbild.
Ekonomi

S kräver stopp för kritiserade elavgifter

12 mars 2026

Ett exemplar av Apples första Iphone, som lanserades 2007, såldes nyligen på auktionssidan LCG auctions för 39 339,60 dollar, vilket motsvarar nästan 430 000 svenska kronor, skriver Göteborgs-Posten.

Modellen hade fyra eller 8 GB lagring och en 2-megapixel kamera och blev snabbt mycket populär när den släpptes sommaren 2007. Då kostade mobiltelefonen mellan 500 och 600 dollar. Nu har den lyckliga säljaren sålt den för mer än 45 gånger så mycket, om man räknar med inflationsskillnaden.

ANNONS

Telefonen såldes i sin originalförpackning med plasten fortfarande intakt runt kartongen vilket ökar samlarvärdet.

Läs mer från E55 - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
Annelie Sandström
Annelie Sandström

Journalist och webbredaktör på News55. Skriver bland annat om hälsa och livsstil med fokus på målgruppen 55+.

Annelie Sandström
Annelie Sandström

Journalist och webbredaktör på News55. Skriver bland annat om hälsa och livsstil med fokus på målgruppen 55+.

ANNONS
Sveriges ledande importör av fritidsfordon genomför IPO

586 MSEK i omsättning, 27 rikstäckande återförsäljare och en tydlig expansionsplan.  Nu öppet erbjudande inför notering. Se hela caset och planen framåt.

Teckna här
ANNONS
mobile
desktop