E55

Handelsblatt: Så mycket har klimatkrisen kostat

Felicia Söderqvist
Felicia Söderqvist
Uppdaterad: 18 juli 2022Publicerad: 18 juli 2022

Skadorna från naturkatastrofer är dyra att åtgärda, den amerikanska centralbanken planerar ytterligare höjningar.

ANNONS
ANNONS

Mest läst i kategorin

Penga
Spara

Knepen som du snabbt sparar pengar på varje dag

07 feb. 2026
Solen skiner på de anställda och på Saabs stridsflygplan JAS 39 Gripen. Arkivbild.
Ekonomi

Efter kursrusningen – bonussuccé för Saabanställda

07 feb. 2026
Bedragare
Ekonomi

Tror du att du är för smart för att bli lurad?

07 feb. 2026
Spela klippet
E55 Studio

Är växande klyftor i Sverige ett samhällsproblem?

07 feb. 2026
Finansmannen Fredrik Lundberg, storägare och styrelseordförande i Industrivärden. Arkivbild
Ekonomi

Klirr i kassan för Fredrik Lundberg

06 feb. 2026

En ny studie i Tyskland visar att den totala kostnaden för alla de skador som uppstått i landet till följd av klimatförändringar sedan 2000 uppgår till 145 miljarder euro, vilket i genomsnitt är 6,6 euro per år. Det rapporterar Handelsblatt. Tysklands drabbades bland annat av stora översvämningar förra året.

Den amerikanska centralbanken har signerat dokument om att de med största sannolikhet kommer att höja räntan med 0,75 procentenheter senare denna månad. Detta skulle innebära att de höjer räntan två gånger i rad. Anledningen är för att bekämpa den höga inflationen. Det skriver The Wall Street Journal

Financial Times skriver om hur amerikanska fintech bolag som blommade under pandemin utnyttjade den stora trenden med börsintroduktioner. Ett bolag har minskat sitt värde med nära 500 biljoner dollar sedan de noterades i och med den ökade oron för recession. 

Dagens Näringsliv rapporter att norska vätgasbolaget NEL har fått sin största order någonsin. Orden kommer från ett amerikanskt företag och gäller elektronisk ljusutrustning och har ett värde på över 45 miljoner dollar vilket motsvarar knappt 470 miljoner kronor. 

Över till Danmark där Børsen skriver att den internationella valuta fonden ser en kraftig avmattning framöver. ”Vi kommer att minska vår prognos avsevärt”. 

Läs mer från E55 - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
ANNONS
mobile
desktop