E55

Handelsblatt: Tyska företag fortsätter ta risker

Felicia Söderqvist
Felicia Söderqvist
Uppdaterad: 28 juli 2022Publicerad: 28 juli 2022

Tyska företag investerar i en riskfylld marknad och Kina vill införa räddningspaket.

ANNONS
ANNONS

Mest läst i kategorin

Spela klippet
E55 Studio

Guldpriset rusar – därför är investerare beredda att betala rekordnivåer

06 feb. 2026
Europeiska centralbanken (ECB), med chefen Christine Lagarde, lämnar styrräntorna oförändrade
Ekonomi

Räntan ligger still – så påverkas bolån och sparande efter ECB:s besked

05 feb. 2026
byt bank
Ekonomi

Orka byta bank – passivitet kostar tusenlappar

05 feb. 2026
En duva flyger förbi en utbränd byggnad vid ett kraftverk i Kiev som bombades i början av veckan. Arkivbild.
Ekonomi

Fredssamtal över – fångar utväxlas

05 feb. 2026
Bitcoin pressas nedåt. Arkivbild.
Ekonomi

Bitcoins ras fortsätter – nästan halva värdet borta

05 feb. 2026

The Wall street Journal toppas idag av nyheten om att den amerikanska centralbanken, Federal Reserve, höjde styrräntan med 0,75 procentenheter till intervallet 2,25-2,50 procent. Medan inflationen fortfarande bedöms vara ”förhöjd” anser Fed inte att ekonomin är i en recession, enligt Powell.

Trots många varningstecken fortsätter tyska företag att ta risker och investerar i Kina. Under årets första fem månader ökade investeringarna med 21 procent jämfört med samma period förra året, rapporterar Handelsblatt. 

Danska vindkraftverk kommer att placeras utanför Gran Canarias kust. Plattformarna kommer att flyta och producera både vind och vattenkraft. Projektet planeras vara klart 2025 och öborna kommer då kunna hämta energi från de flytande vindkraftverken, skriver Børsen.

Vi går vidare till Norge där det rapporteras om bostadsmarknaden, där det är ett ovanligt lågt utbud av små lägenheter i Oslo. Något som kommer att slå hårt för de studenter som planerar att köpa lägenhet, skriver Dagens Näringsliv.

Den kinesiska centralbanken försöker att mobilisera ett räddningspaket värde 148 miljarder dollar för att hjälpa den hårt skuldsatta fastighetssektorn. Enligt Financial Times ska staten ge ut nya lån till byggföretagen så att de kan färdigställa de lägenheter som redan är sålda.

Läs mer från E55 - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
ANNONS
mobile
desktop