E55

Här är aktierna som miljonärerna köper och säljer 

Rikard Jansson
Rikard Jansson
Uppdaterad: 03 juni 2022Publicerad: 03 juni 2022

Avanza har gjort en genomgång av hur de rikaste privatpersonerna agerat under maj när börsen har varit skakig. Affärsvärlden har gjort en sammanställning.

ANNONS
ANNONS

Mest läst i kategorin

Finansminister Elisabeth Svantesson (M) på en pressträff i fredags, där hon meddelade att reformutrymmet är slut.
Ekonomi

Skarp kritik mot regeringen: "Anmärkningsvärt"

16 feb. 2026

Lagrådet varnar för att regeringens förslag om hyrköp av bostad innebär betydande risker och ett svagt konsumentskydd för den som hyrköper. Gör om, anser Lagrådet. Arkivbild.
Bostad

Lagrådet: Förslag om hyrköp av bostad duger inte

16 feb. 2026
VHS
Ekonomi

VHS-fyndet som chockade säljaren: ”Vi blev minst sagt förvånade”

16 feb. 2026
En butiksanställd plockar med varor. Nytt kollektivavtal ger deltidsanställda i butik bättre ersättning för extrajobb.
Arbete

Nu blir det bättre för många deltidsanställda

16 feb. 2026
Regeringen vill skärpa kontrollen av företags kundtjänster. Arkivbild.
Ekonomi

Förslag: Bötfäll dåliga kundtjänster

16 feb. 2026

Maj månad blev v-formad där Stockholmsbörsens OMXS30-index bottnade den 9 maj för att sedan återhämta sig resten av månaden. Storbolagsindexet backade totalt 0,8 procent under månaden.

De bolag som nettoköpts mest av Avanzas så kallade private banking-kunder är Investor B. Därefter följer SBB och Skanska. Ytterligare storbolag som nettoköpts av miljonärerna är Castellum, H&M, Volvo, Sandvik och Nibe.

I den andra vågskålen, nettosålt, återfinns Swedish Match, Leo Vegas och Volvo Cars. Andra storbolag där det finns fler säljordrar än köpordrar är Telia, Lundin Energy och Akelius.

Swedish Match som fått ett uppköpsbud orsakade att många sparare valde att sälja sina aktier istället för att fullfölja uppköpsprocessen. Det uppger Johan Hagberg, kundansvarig för Avanza Private Banking, till Affärsvärlden.

Läs mer från E55 - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
Rikard Jansson
Rikard Jansson

Ekonomireporter på News55 med särskilt fokus på målgruppen 55+

Rikard Jansson
Rikard Jansson

Ekonomireporter på News55 med särskilt fokus på målgruppen 55+

ANNONS
mobile
desktop