Den tidigare moderate statsministern Fredrik Reinfeldt drar in miljoner genom sin goda relation med Peking. Detta samtidigt som den diplomatiska krisen mellan Kina och Sverige förvärrats. Det rapporterar Expressen om idag.


Fredrik Reinfeldt sitter i styrelsen i ett statskontrollerat bolag i den kommunistiska diktaturen Kina. Han har också provision på bolagets vinst. Detta i ett läge när Sveriges och Kinas diplomatiska band försämrats kraftigt.
Styrelseuppdraget är i Hong Kong-baserade samriskbolaget SinoNordic Investement Holdings. Bolaget kontrolleras till 51 procent av den kinesiska staten.
Hans arbete skulle gett runt 1,5 miljoner kronor i olika ersättningar per år, enligt uppgifter till Expressen.
Reinfeldt har genom det svenska bolaget AI NGTI anlitat Reinfeldt som rådgivare där han är garanterad 2,5 procent av det svenska bolagets kommande vinster, kan tidningen avslöja.
Sverige har bland annat kritiserat att bokförläggaren Gul Minhai suttit fängslad i Kina sedan 2015, numer i husarrest. Sverige har även fördömt Kinas ambassadör i Sverige för sina uttalanden och agerande i Sverige.
Tidningens reporter har försökt nå Reinfeldt under några veckors tid utan att få svar:
- Ser Reinfeldt några problem med sitta agerande?
- Vad finns det för fördelar med att sitta i styrelsen för ett bolag som kontrolleras av den kinesiska staten?
- Hur avgörande var provisionen på vinsten för Reinfeldt?

Ekonomireporter på News55 med särskilt fokus på målgruppen 55+

Ekonomireporter på News55 med särskilt fokus på målgruppen 55+
Senaste nytt

Google äger Space X-aktier för 920 miljarder

Oväntad sänkning av ryska styrräntan

Ha koll på din husbils bruttovikt innan du ger dig ut på vägarna

SCB: Arbetslösheten kvar på högre nivå
