En viss typ av stölder har rusat i höjden, vilket gör att Sverige nu ett av de värst utsatta länderna i världen i denna kategori, enligt ny statistik.

Det är katalysatorstölderna som har flerfaldigats under de senaste två åren, visar Bilbrottsbarometern som SVT har uppmärksammat. Efter att ha minskat under ett decennium har antalet bil- och bildelsstölder ökat igen. Det sammanlagda antalet brott har ökat med 11 procent på två år. Det som tyvärr sticker ut är katalysatorstölderna som på samma tid alltså har stigit med 10 000 procent.
Glädjande nog minskar antalet bilstölder. Däremot så ökar andelen bilar som aldrig återfinns. Inte mindre än 24 procent av de fordon som stals ifjol är fortfarande spårlöst borta. Enligt Bilbrottsbarometern som har presenterat statistiken så rör det sig ofta om dyra bilar som sannolikt försvinner utomlands.
Värt att notera är att det nästan inte stjäls några elbilar.

Ekonomireporter på News55 med särskilt fokus på målgruppen 55+

Ekonomireporter på News55 med särskilt fokus på målgruppen 55+
Senaste nytt

Alla minnesproblem beror inte på demens

Antalet 55-plussare som är långtidsarbetslösa ökar

Var fjärde har nästan inga pengar kvar – klyftan i hushållsekonomin ökar

Du kan själv påverka din kropps biologiska ålder
