Japans centralbank kommer att avstå från räntehöjningar medan marknaderna uppvisar instabilitet. Det beskedet ger Bank of Japans vicechef Shinichi Uchida.

TT Nyheter
Uppdaterad: 07 aug. 2024Publicerad: 07 aug. 2024
ANNONS
ANNONS
Jag tror att banken måste upprätthålla penningpolitiska lättnader med den nuvarande styrräntan för tillfället, med den extremt volatila utvecklingen på finans- och kapitalmarknaderna hemma och utomlands, sade Uchida på onsdagen.
I måndags rasade Tokyobörsen och Nikkei 225-indexet stod vid stängning på minus 12 procent. Det var det största raset sedan den så kallade ”Svarta måndagen” 1987 när Nikkei föll 14,9 procent.
Oron på Tokyobörsen har bland annat bottnat i att yenen stärkts efter att den japanska centralbanken tidigare i veckan höjt landets låga ränta.
Tokyobörsen återhämtade sig något på tisdagen. Och i den tidiga onsdagshandeln stod Nikkei 225 på plus 2,1 procent strax innan lunch.
Läs mer från E55 - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
ANNONS
ANNONS
Senaste nytt

Hälsa
Fem strålbehandlingar gav lika bra kontroll som operation vid prostatacancer
29 sep. 2026

Bil
Så mycket dyrare blir varje tank när bensinskatten höjs
29 sep. 2026

Ekonomi
Rätt fond räcker inte när fem vanliga misstag äter upp sparandet
29 sep. 2026

Pension
40 års heltidsjobb ger bara 900 kronor mer i pension
29 sep. 2026

Pension
Pensionärernas plånbok krymper 2027 trots högre pension
29 sep. 2026
ANNONS