E55

Krigshotet: Lågkonjunktur och hög inflation

Krigets skador på energiinfrastruktur i länderna runt Persiska viken oroar många bedömare.
Krigets skador på energiinfrastruktur i länderna runt Persiska viken oroar många bedömare. Foto: Irib/AP/TT
TT Nyheter
TT Nyheter
Uppdaterad: 24 mars 2026Publicerad: 24 mars 2026

Det sammanvägda preliminära inköpschefsindexet för eurozonen för mars månad sjönk till 50,5. Det är fortfarande marginellt över 50-strecket, vilket tyder på en viss ökning av aktiviteten.

ANNONS
ANNONS

Mest läst i kategorin

En fjälluggla. På den nya rödlistan klassas fjällugglan nu som utdöd från Sverige, tillsammans med flera andra arter.
Ekonomi

Fler svenska arter klassas som hotade och fler är utdöda

24 mars 2026
EU-kommissionens ordförande Ursula von der Leyen, på bild från tidigare i mars.
Ekonomi

Hattrick i handel – EU och Australien överens

24 mars 2026
Investeringsbedrägerier
Ekonomi

Du kan bli lurad på dina sparpengar – så fungerar bedragarnas nya metoder

24 mars 2026
Taxiskylt. 75-åriga Ola Månsson fortsätter köra taxi och tycker inte att det är nödvändigt att gå i pension bara för att han har passerat 65.
Arbete

Inte nödvändigt att gå i pension för 75-åriga Ola

24 mars 2026
Värphöns. Nu under våren 2026 finns det ägg från höns som utfordrats med foder som innehåller resurssmarta proteinråvaror som gynnar den biologiska mångfalden.
Ekonomi

Nytt foder ska minska resursslöseri och klimatpåverkan

24 mars 2026

Krigseffekterna börjar synas i eurozonen, visar preliminära inköpschefsindex. Allt fler faktorer pekar mot svagare tillväxt och ett tryck uppåt på priser.

”En viss risk för ett stagflationsscenario”, säger Pia Fromlet, euroekonom på storbanken SEB.

”Mätperioden tog ju in Irankriget, så man hade kunnat vänta sig en ännu värre försvagning av stämningsläget”, säger Pia Fromlet.

Det sammanvägda preliminära inköpschefsindexet för eurozonen för mars månad sjönk till 50,5. Det är fortfarande marginellt över 50-strecket, vilket tyder på en viss ökning av aktiviteten.

”Men tittar man på Frankrike, Tyskland och euroområdet som helhet målar de ändå upp en viss risk för ett stagflationsscenario. Det finns en viss oro där ute för att vi ska få en svag tillväxt och högre pris- och inflationstryck”, säger Fromlet.

Läs även: Du kan bli lurad på dina sparpengar – så fungerar bedragarnas nya metoder – E55

Kraftiga prislyft

Hon pekar specifikt på kraftiga prislyft för energi och insatsvaror och att leveranstiderna förlängs – alla faktorer som kan trycka upp priserna för konsumenter. Dessutom syns en utbredd oro bland företagen i mätningen att Irankriget inte kommer att gå att avsluta i närtid.

”Tittar man på tillväxtprognoserna så kommer de förmodligen skruvas ned litegrann”, säger Fromlet.

ANNONS

Hur länge Hormuzsundet i Persiska viken är stängt till följd av kriget – normalt passerar cirka 20 procent av världen olja och gas där – är en avgörande faktor för krigseffekternas genomslag.

”Ju längre tid det går och ju mer de krigar med varandra desto mer energiinfrastruktur blir förstörd. Då får man ju mer långtgående effekter. Även om sundet öppnas tar det ju tid för produktionen att öka igen”, säger Fromlet.

ANNONS

Mardröm för centralbanker

Stagflation – en situation där ekonomin stagnerar och inflationen ökar – kan göra att centralbanker måste höja räntan för att bromsa inflationen trots att det fördjupar lågkonjunkturen. Bland ekonomer brukar det beskrivas som en mardröm för centralbanker.

”Ja, det är det verkligen. Jag tror att de har det som hände 2022 i minne också och mycket kraft kommer nog att läggas på att inte upprepa de misstagen igen.”

Fromlet påminner om att utgångsläget när det gäller inflationen är betydligt bättre nu än 2022, när Ryssland inledde sitt fullskaliga anfallskrig mot Ukraina. Det gör att inflationsökningar inte behöver bli så dramatiska och leda till någon ny räntechock.

”Jag ska inte utesluta att det kan hända. Men jag tror att centralbankerna är mer på tårna nu.”

Läs även: Fler svenska arter klassas som hotade och fler är utdöda – E55

Läs mer från E55 - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
ANNONS