Den tyska flygbolagsjätten Lufthansa rapporterar ett preliminärt justerat rörelseresultat på 849 miljoner euro (motsvarande drygt 9,8 miljarder svenska kronor) under det första kvartalet – delvis till följd av de omfattande strejkerna.

TT Nyheter
Uppdaterad: 15 apr. 2024Publicerad: 15 apr. 2024
ANNONS
ANNONS
Rörelseförlusten låg vid motsvarande period i fjol på 273 miljoner euro.
Under de senaste månaderna har såväl Lufthansas säkerhetspersonal som markpersonal och kabinpersonal genomfört strejker för högre löner.
Enligt Lufthansa har strejkerna lett till minskade intäkter på hundratals miljoner euro.
Samtidigt varnar bolaget för att den senaste eskaleringen av konflikten i Mellanöstern och ”annan geopolitisk osäkerhet” utgör risker för koncernens finansiella utsikter för helåret.
För helåret spår bolaget en justerad rörelsevinst på 2,2 miljarder euro. Tidigare prognoser pekade på att siffran skulle landa på fjolårets nivå på omkring 2,7 miljarder euro.
Läs mer från E55 - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
ANNONS
ANNONS
Senaste nytt
E55 Studio
Lasse Granqvist: "Fotbollen är det närmaste vi kommer en gemensam folkfest"
09 juni 2026

Hälsa
Tryggheten och säkerheten för äldre ska stärkas – utredning tillsätts
09 juni 2026

Ekonomi
Spaxe X börsnoteras till värderingen 16,5 biljoner kronor
09 juni 2026

Ekonomi
Storföretagen: Vi planerar att höja priserna
09 juni 2026

Pension
Pension eller jobba ett år till? Fyra frågor som hjälper dig med beslutet
09 juni 2026
ANNONS