Postnord kan tvingas ersätta staten för utebliven moms från Kina-handeln, skriver SvD. Det kan handla om hundratals miljoner kronor.


Under hösten uppmärksammades att Postnord och Tullverket inte krävt in moms för alla de varor som köpts via nätet från till exempel Kina. Nu kan Postnord tvingas betala momspengarna till staten.
LÄS MER: Ny paketavgift ger Postnord 15 miljoner kronor per dag
– Moms ska ju enligt regelverket krävas in från första kronan när det gäller postordervaror. Och det var uppenbart för alla som känner till flödet att så inte skedde, säger Leif Jakobsson, statssekreterare på finansdepartementet till SvD.
Han förklarar att momsmissen kostat staten mycket pengar – hundratals miljoner kronor, kanske till och med över en miljard, i utebliven moms – och att det både är Tullverket och Postnord som tillsammans är ansvariga. Nu får jurister titta på om det är möjligt att kräva in pengarna, uppger han för SvD.
LÄS MER: Postnord kan tvingas förstöra berg av paket
LÄS ÄVEN: Konflikt kring näthandeln från Kina
Finansdepartementet riktar kritik mot både Postnord och Tullverket för den bristande hanteringen. Det dröjde för länge innan departementet informerades.
– Det är myndigheten (Tullverket, reds anm) som har skyldighet att informera om såna saker och det kan jag inte påstå att de har gjort, säger Leif Jakobsson.
LÄS ÄVEN: Glädjande överraskning för pensionärer
LÄS ÄVEN: Nytt Rut-förslag drabbar pensionärer
LÄS ÄVEN: Dolda arvoden till SBAB-höjdare
Senaste nytt

Alla minnesproblem beror inte på demens

Antalet 55-plussare som är långtidsarbetslösa ökar

Var fjärde har nästan inga pengar kvar – klyftan i hushållsekonomin ökar

Du kan själv påverka din kropps biologiska ålder
