Inrikesflygandet minskade med 20 procent i juni jämfört med samma månad förra året. Förklaringen är en större satsning på utrikesflygningar med minskat utbud inrikes som följd, enligt statliga flygplatsoperatören Swedavia.

TT Nyheter
Uppdaterad: 03 juli 2024Publicerad: 03 juli 2024
ANNONS
ANNONS
Statistiken gäller antalet resenärer till och från Swedavias tio flygplatser, de stora i Sverige.
Flygbolagen har satsat på att lägga mer trafik till utlandet via de största flygplatserna, Arlanda och Landvetter. Det påverkar främst boende i norra Sverige och i mindre städer, som får sämre möjligheter att resa vidare inom landet och utrikes, enligt Swedavia.
På Arlanda minskade antalet inrikes resenärer med 24 procent i juni jämfört med samma period 2023. För Landvetter skrivs den siffran till minus 33 procent.
I Visby, där Almedalsveckan arrangerades i juni, ökade antalet utrikes resenärer med 240 procent jämfört med i fjol.
Det totala antalet passagerare på flygplatserna i juni är däremot i princip oförändrat jämfört med i fjol.
Läs mer från E55 - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
ANNONS
ANNONS
Senaste nytt

Ekonomi
Omstridd svensk matfisk i butik i höst
06 aug. 2026

Ekonomi
Blandat på Wall Street – Space X kraschade
06 aug. 2026

Ekonomi
Inflationen rasade i juli – sänkt bensinskatt bakom
06 aug. 2026

Ekonomi
Vattenfall bygger rekordstora vindparker i Danmark
05 aug. 2026

Ekonomi
Grillande svenskar driver upp köttpriset
05 aug. 2026
ANNONS