E55

Nytt skattesystem kan slå hårt

Petra Lundgren
Petra Lundgren
Uppdaterad: 11 feb. 2022Publicerad: 11 feb. 2022

OMVÄRLDSSVEPET 11/2 Nya skatteregler kan slå hårt i ett av våra grannländer och i Tyskland oroas ekonomer av en oväntat låg siffra.

ANNONS

Mest läst i kategorin

Socialdemokraternas energipolitiske talesperson Fredrik Olovsson. Arkivbild.
Ekonomi

S kräver stopp för kritiserade elavgifter

12 mars 2026
En kvinna och en man. Ingen av Sveriges 290 kommuner är ekonomiskt jämställd mellan kvinnor och män
Ekonomi

Sverige är inte jämställt någonstans

12 mars 2026
Arbetslösheten faller fortfarande. Arkivbild.
Ekonomi

Arbetslösheten faller – men många varsel

12 mars 2026
Spela klippet
E55 Studio

Experten: Förtroendet för USA rasar bland svenska beslutsfattare

12 mars 2026
Oroligt på marknaden till följd av kriget i Mellanöstern. Arkivbild
Ekonomi

Krigsoron eskalerar – oroligt på marknaden

12 mars 2026

NIo stater i USA vill slopa kravet på att människor ska bära ansiktsmask i inomhuslokaler, skriver Wall Street Journal. Detta eftersom antalet fall i covid-19 minskar och att trycket ökar på en återgång till ett mer normalt liv. Regler för ansiktsmask eller vaccinationsbevis kommer att upphöra i mars i New York, Illinois, Massachusetts och Rhode Island. Även Kalifornien, Oregon, New Jersey, Connecticut och Delaware vill slopa kravet.  

Inflationen i USA är den högsta på 40 år, rapporterar Financial Times. I januari steg inflationen med 7,5 procent på årsbasis. För amerikanarna innebär det bland annat högre kostnader för mat, elektricitet och bostäder. I december var inflationen 7,0 procent på årsbasis. 

ANNONS

De tyska företagen investerade mindre under pandemin och det finns knappt någon förbättring i sikte, skriver Handelsblatt. Det gör att tillväxt- och energiomställningen sätts på spel. Association of German Chambers of Industry and Commerce, DIHK, räknar med att investeringarna kommer att växa med 3,5 procent under 2022. Prognosen bygger på undersökningar av 28 000 företag. Enligt ekonomer är den låga siffran oroande, det förväntades en högre ökning, och det låga värdet kan också ha en negativ inverkan på den totala ekonomiska tillväxten.  

Nya skatteregler kan slå hårt mot landets villaägare, skriver danska Börsen. Experter anser att tidpunkten för ett nytt bostadsskattesystem är olyckligt med tanke på stigande bostadsräntor.  

Det internationella energibolaget Equinor ökar inte sina förnyelsebara investeringar trots rekordresultat, skriver Dagens Näringsliv. Konkurrensen har hårdnat om att hitta de lönsamma förnybara projekten, säger Pål Eitrheim, företagets chef för förnybar energi. 

Läs mer från E55 - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
ANNONS
Sveriges ledande importör av fritidsfordon genomför IPO

586 MSEK i omsättning, 27 rikstäckande återförsäljare och en tydlig expansionsplan.  Nu öppet erbjudande inför notering. Se hela caset och planen framåt.

Teckna här
ANNONS
mobile
desktop