I takt med global recessionsoro och och ett ökat tryck nedåt på globala räntor blir marknaden allt mer övertygad om att det blir fyra sänkningar till av Riksbankens styrränta i år.

TT Nyheter
Uppdaterad: 05 sep. 2024Publicerad: 05 sep. 2024
ANNONS
ANNONS
Sannolikheten för fyra sänkningar till 2,50 procent i styrränta före årsskiftet ligger just nu på 60 procent i prissättningen på räntemarknaden, enligt en rapport från storbanken SEB:s ekonomer.
För en vecka sedan var sannolikheten för fyra sänkningar till i år på 12 procent.
I samband med Riksbankens räntebesked i augusti sade Riksbankens direktion att de räknar med två eller tre sänkningar av styrräntan i år. Riksbankschefen Erik Thedéen har sedan dess sagt att det lutar mer åt tre sänkningar.
Riksbanken har i år sänkt styrräntan två gånger till 3,50 procent. Nästa räntebesked är planerat till den 25 september.
Läs mer från E55 - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
ANNONS
ANNONS
Senaste nytt

Arbete
Facket: Kräver samma lönepåslag igen
29 sep. 2026

Hälsa
EU vill införa återkommande hjärtkontroller från 35 års ålder
29 sep. 2026

Pension
Äldreboendet kostar 2 660 kronor i Sverige och över 35 000 i Tyskland
29 sep. 2026

Hälsa
Fem strålbehandlingar gav lika bra kontroll som operation vid prostatacancer
29 sep. 2026

Bil
Så mycket dyrare blir varje tank när bensinskatten höjs
29 sep. 2026
ANNONS