E55

Oscar Properties begärs i konkurs

TT Nyheter
TT Nyheter
Uppdaterad: 26 apr. 2024Publicerad: 26 apr. 2024

Det krisdrabbade fastighetsbolaget Oscar Properties begärs i konkurs.

ANNONS
ANNONS

Mest läst i kategorin

Europeiska centralbanken (ECB), med chefen Christine Lagarde, lämnar styrräntorna oförändrade
Ekonomi

Räntan ligger still – så påverkas bolån och sparande efter ECB:s besked

05 feb. 2026
byt bank
Ekonomi

Orka byta bank – passivitet kostar tusenlappar

05 feb. 2026
En duva flyger förbi en utbränd byggnad vid ett kraftverk i Kiev som bombades i början av veckan. Arkivbild.
Ekonomi

Fredssamtal över – fångar utväxlas

05 feb. 2026
Bitcoin pressas nedåt. Arkivbild.
Ekonomi

Bitcoins ras fortsätter – nästan halva värdet borta

05 feb. 2026
Scandic
Resor

Här äts hotellfrukost "gratis" – utan att boka rum

05 feb. 2026

Stockholms tingsrätt meddelade på fredagen att domstolen mottagit en konkursansökan.

Det var på torsdagen som några obligationsinnehavare uppgav att de skulle ansöka ”om att bolaget försätts i konkurs” om betalning och återbetalning inte erlagts på fredagen. Det handlar om så kallade seniora icke-säkerställda obligationer i Oscar Properties.

Beloppet uppgår till omkring 884 miljoner kronor.

Efter att långivarna meddelat att de avser säga upp lånen till bolaget meddelade styrelseordförande Peter Norman och styrelseledamoten Markus Dragicevic på torsdagskvällen att de lämnar styrelsen.

”Bolaget har tyvärr haft en besvärlig timing vid inträde på fastighetsmarknaden och de kraftiga räntehöjningar som förekommit har medfört att styrelseuppdraget på senare tid ändrats till att hantera frågor som det med all säkerhet finns lämpligare kandidater för”, sade Norman i en kommentar i ett pressmeddelande.

Bolagets aktie kollapsade på Stockholmsbörsen sedan Norman och Dragicevic meddelat sin avgång.

Oscar Properties har vid två tidigare tillfällen begärts i konkurs, men då drogs ansökningarna tillbaka.

Läs mer från E55 - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
ANNONS
mobile
desktop