E55

Pengar i april – sista chansen att deklarera

Den 31 mars är sista dagen att deklarera om man vill få sina pengar i april. Arkivbild.
Den 31 mars är sista dagen att deklarera om man vill få sina pengar i april. Foto: Claudio Bresciani/TT
TT Nyheter
TT Nyheter
Uppdaterad: 31 mars 2026Publicerad: 31 mars 2026
Om du inte gör några ändringar eller lägger till någon uppgift har du chans att få din skatteåterbäring mellan den 7 och 10 april.
ANNONS
ANNONS

Mest läst i kategorin

Två personer skakar hand. Du kan tjäna tusenlappar på att förhandla dig till en bra deal, här ger en beteendeekonom och psykolog sin syn på hur förhandling fungerar.
Ekonomi

Beteendevetenskapen bakom konsten att förhandla

31 mars 2026
Frankrikes inflation stiger. Arkivbild.
Ekonomi

Kraftig inflation i eurozonen

31 mars 2026
Finansmarknadsminister Niklas Wykman (M), han säger att det är en genuin intressekonflikt när privatpersoner och företag får sina bankkonton avstängda och sina liv begränsade i jakten på kriminella nätverk.
Ekonomi

Niklas Wykman om stängda konton: "En genuin intressekonflikt"

31 mars 2026
Thomas Røneid med dottern Signe, ett år.
Ekonomi

Norsk momsrusning till gränshandeln: ”Väntar inte”

31 mars 2026
Riksbankschefen Erik Thedéen. Arkivbild.
Ekonomi

Thedéen varnar för utdraget krig

31 mars 2026

Den som vill få sin skattebäring redan efter påsk måste skicka in deklarationen innan dagens slut.

Om du inte gör några ändringar eller lägger till någon uppgift har du chans att få din skatteåterbäring mellan den 7 och 10 april.

”Det räknas som en ändring att till exempel lämna in eller ta bort en bilaga till deklarationen”, skriver Skatteverket.

Den absolut sista dagen att skicka in sin deklaration är 4 maj, om du inte har anstånd. Drygt 1,3 miljoner svenskar deklarerade första dygnet efter att deklarationen öppnade den 17 mars.

Läs mer från E55 - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
ANNONS