E55

Regeringen föreslår: Så blir nya reseavdraget

Rikard Jansson
Rikard Jansson
Uppdaterad: 17 mars 2022Publicerad: 17 mars 2022

DAGENS VIKTIGASTE 17/3: Regeringen föreslår ett nytt reseavdrag. V är överens med högern om sänkta bensinpriser. Ryssland reagerar på Bidens kommentar om Putin som krigsförbrytare. OECD räknar med att Ukrainakriget kommer att påverka den globala ekonomin negativt.

ANNONS

Mest läst i kategorin

Regeringen förslår ett nytt reseavdrag som ska vara likastort oavsett om man tar bilen eller använder sig av kollektivtrafik för att ta sig till jobbet. Det betyder samtidigt att 260 000 fler personer än idag kan få tillgång till ett reseavdrag, skriver SVT.

Reseavdraget ska baseras på resesträckan inte kostnaden för resan. Ett minsta avstånd för att få reseavdrag kommer att var 3 mil enkel resa i storstadskommunerna och 1,5 mil i övriga landet.

ANNONS

Reseavdraget ska gälla från och med 1 januari 2023.

V överens om högern om sänkta bensinpriser

En allians av M, SD, KD, L och V är överens om ett utskottsinitiativ för att tillfälligt sänka drivmedelskostnaderna och därmed utmana regeringens förslag. Det erfar Expressen.

Moderaternas förslag ligger till grund för initiativet som skulle innebära en sänkning av dieselpriset med 5 kronor litern samt bensinen med 4 kronor litern.

Kreml: Bidens kommentarer om Putin är ”oacceptabla”

USA:s president Joe Bidens kommentarer om att Rysslands president Vladimir Putin är en krigsförbrytare är ”oacceptabla” och USA har ingen rätt att tillrättavisa Ryssland efter att själva ha varit med i så många konflikter. Det uppger Kremls talesman Dmitryj Peskov, skriver Reuters.

Peskov sade att USA länge bombat civila lyfte fram att de använde sig av kärnvapen i Japan under andra värlskriget. Vidare sade han att västerländsk media håller på med ”monstruösa fake news” angående konflikten i Ukraina.

ANNONS

Därutöver anslog Peskov att ryska delegationerna sätter ”kolossalt” med energi i fredssamtalen med Ukraina och att de till och mer lägger ner mer energi än vad Ukraina gör.

De ryska uttalandena har fått börsen att handlas volatilt. Vid 11-tiden var OMXS30-index upp 0,8 procent för att hastigt falla under nollan. Fallet har dock återhämtat sig och i skrivande stund handlas indexet 0,4 procent högre.

USA:s och Kinas ledare träffas

USA:s president Joe Biden kommer att hålla ett samtal med Kinas president Xi Jinping på fredag. De kommer att beröra konkurrensen mellan länderna, samt Rysslands invasion av Ukraina och ”andra frågor av ömsesidigt intresse”. Det framgår av ett uttalande från Vita huset.

OECD: Kriget påverkar globala tillväxten

OECD varnar för att Ukrainakriget kan knoppa av mer än en procentenhet av världens BNP-tillväxt under det första året efter invasionen. Därutöver kan det driva upp de globala priserna med cirka 2,5 procent, enligt en rapport.

Enligt OECD väntas Europa mest känna av kriget med en potentiell BNP-förlust på upp emot 1,4 procent. Kontinenten är idag starkt beroende av Ryssland för olja och livsmedel, varav det senare även gäller från Ukraina då länderna är kända som ”Europas brödkorg”.

För att hushållen ska slippa bli drabbade av detta rekommenderar OECD ”riktade finanspolitiska svar”. Detta inkluderar en högre beskattning av olje- och naturgasbolag samt oavbruten handel av jordbruksprodukter vilket är av särskilt stor vikt i utvecklingsländer där livsmedel står för en större del av utgifterna.

ANNONS

Läs mer från E55 - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
Rikard Jansson
Rikard Jansson

Ekonomireporter på News55 med särskilt fokus på målgruppen 55+

Rikard Jansson
Rikard Jansson

Ekonomireporter på News55 med särskilt fokus på målgruppen 55+

ANNONS
BLACK WEEKS Spara upp till 54% på Verisure hemlarm

Just nu får du ett riktigt bra pris på Sveriges mest valda hemlarm med brand- och inbrottsskydd. Räkna ut ditt pris och ta del av erbjudandet

Räkna ut ditt pris!
ANNONS