E55

Så blir din ekonomi 2024

Annelie Sandström
Annelie Sandström
Uppdaterad: 03 mars 2025Publicerad: 08 jan. 2024

Vi har en tuff ekonomisk tid bakom oss. Här kan du läsa hur det ser ur framåt och vilka faktorer som kommer att påverka plånboken under 2024.

ANNONS

Mest läst i kategorin

SVT Nyheter har listat några av de saker som kan komma att påverka vår privatekonomi under det nya året.

Jobben

ANNONS

När det gäller arbetslösheten tror Arbetsförmedlingen att den kommer att fortsätta att stiga till 6,6 procent under 2024. Allra tuffast blir det i södra Sverige och framförallt i storstadsområdena. Däremot ser det ljusare ut i norr.

– Arbetsmarknaden i norra Sverige är starkt knuten till de stora, gröna investeringarna som genomförs i regionen, skriver Arbetsförmedlingens prognoschef Lars Lindvall i ett pressmeddelande, enligt SVT Nyheter.

ANNONS

Elpriserna

När det kommer till elpriserna så kan de förändras snabbt och är svåra att förutse. Det finns dock faktorer att hålla koll på. Vid kallare väder ökar efterfrågan på el och detta driver upp priset. När vattenmagasinen är välfyllda bidrar det till lägre priser, medan torrare vinterväder ökar risken för högre elpris. Det spelar också roll hur det ser ut på kontinenten eftersom elmarknaden i Europa hänger ihop. Naturgaslagren i Tyskland har varit välfyllda inför vintern och det är ett gott tecken, men de riskerar ändå att tömmas om det skulle bli väldigt kallt.

Drivmedelpriser

Skatten på bensin och diesel sänktes rejält i samband med årsskiftet samtidigt som reduktionsplikten minskade. Sänkningen kan dock på sikt att ätas upp av stigande råoljepriser, befarar Christian Kopfer som är råvaruanalytiker på Handelsbanken.

– Världen som helhet konsumerar mer och mer olja, säger Christian Kopfer till SVT Nyheter.

ANNONS

Han tror dock att det kan ta ett tag innan en ökad efterfrågan tar ut prissänkningen på drivmedel.

– Sänkningen är framför allt på diesel är så pass märkbar så det kommer att ta ett bra tag innan den stora minskningen äts upp. Men jag tror att det kommer gradvis.

Räntor och inflation

Vad gäller både räntor och priser så anar Konjunkturinstitutets prognoschef ljuset i tunneln.

– Efter sommaren ungefär då kommer början på vändningen, säger Ylva Hedén Westerdahl.

Läs mer från E55 - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
Annelie Sandström
Annelie Sandström

Journalist och webbredaktör på News55. Skriver bland annat om hälsa och livsstil med fokus på målgruppen 55+.

Annelie Sandström
Annelie Sandström

Journalist och webbredaktör på News55. Skriver bland annat om hälsa och livsstil med fokus på målgruppen 55+.

ANNONS
BLACK WEEKS Spara upp till 54% på Verisure hemlarm

Just nu får du ett riktigt bra pris på Sveriges mest valda hemlarm med brand- och inbrottsskydd. Räkna ut ditt pris och ta del av erbjudandet

Räkna ut ditt pris!
ANNONS