Nordnets sparekonom varnar för att svenskars sparpengar inte växer.


Inte mindre än 73 procent av svenskarna har sitt långsiktiga sparande på sparkonto, dessvärre till minusränta. Det framgår av Yougovs undersökning som nätmäklaren Nordnet kommenterar i Dagens PS.
”Detta gör att pengarna inte växer”, säger Nordnets privatekonom Frida Bratt i en kommentar.
Detta bör också ställas i relation till att inflationen låg på 3,1 procent i oktober. Då många sparkonton inte ger någon ränta alls så innebär det att köpkraften gröps ur: Realräntan, alltså nominella räntan minus inflation hamnar på -3 procent.
Om man är man eller kvinna, rik eller fattig, påverkar inte om man sparar på sparkonto eller ej, enligt undersökningen. Däremot har man hittat att andelen yngre män som sparar långsiktigt på sparkonto är högre än snittet, återger Dagens PS.
Nordnets tips är ett fond- eller aktiesparande. Det rekommenderas att en person har tre månadslöner som buffert.

Ekonomireporter på News55 med särskilt fokus på målgruppen 55+

Ekonomireporter på News55 med särskilt fokus på målgruppen 55+
Senaste nytt

När ska du åka till akuten? Många gör fel val

Konkurserna minskar – de har drabbats hårdast

Kör du för långsamt? Då riskerar du böter

Så minskar du pengastressen – två enkla övningar som stärker din ekonomi
