Vi väntar på att inflationen ska falla, men det finns ekonomer som inte tror att det låter sig tämjas så lätt. Det skriver Dagens PS.


Blickarna är riktade mot USA som ligger först i spåret när det gäller inflationen. Där har inflationen fallit från över nio till sex procent och förväntningarna är att den ska fortsätta att sjunka.
Men ekonomer som jämfört dagens inflation med hur det var med vågen på 1970-talet tror inte att det låter sig tämjas så lätt.
Tre vågor
Då kom inflationen i tre vågor. Och den blev värre för varje gång. Det tog ett drygt decennium innan man då fick bukt med inflationen, skriver Dagens PS.
Nu tror Kapitalförvaltaren Crescat Capital att den avmattning i inflationen vi ser just nu är nedgången efter den första inflationsvågen. Om 1970-talet skulle vara jämförbart i sammanhanget så kommer det att ta två år innan vi når botten och det är dags för en ny uppgång.

Journalist och webbredaktör på News55. Skriver bland annat om hälsa och livsstil med fokus på målgruppen 55+.

Journalist och webbredaktör på News55. Skriver bland annat om hälsa och livsstil med fokus på målgruppen 55+.
Senaste nytt

Alla minnesproblem beror inte på demens

Antalet 55-plussare som är långtidsarbetslösa ökar

Var fjärde har nästan inga pengar kvar – klyftan i hushållsekonomin ökar

Du kan själv påverka din kropps biologiska ålder
