E55

Så lönsamt är det att vara julvärd i SVT

Årets julvärd i SVT David Batra. Foto: Anders Wiklund / TT
Rikard Jansson
Rikard Jansson
Uppdaterad: 28 dec. 2023Publicerad: 28 dec. 2023

Flera julvärdar i SVT har ökat sina inkomster kraftigt efter det ärofyllda uppdraget. En genomgång av Expressen visar att det kan handla om ett personligt uppsving för miljoner.

ANNONS

Mest läst i kategorin

Socialdemokraternas energipolitiske talesperson Fredrik Olovsson. Arkivbild.
Ekonomi

S kräver stopp för kritiserade elavgifter

12 mars 2026
En kvinna och en man. Ingen av Sveriges 290 kommuner är ekonomiskt jämställd mellan kvinnor och män
Ekonomi

Sverige är inte jämställt någonstans

12 mars 2026
Arbetslösheten faller fortfarande. Arkivbild.
Ekonomi

Arbetslösheten faller – men många varsel

12 mars 2026
Spela klippet
E55 Studio

Experten: Förtroendet för USA rasar bland svenska beslutsfattare

12 mars 2026
Oroligt på marknaden till följd av kriget i Mellanöstern. Arkivbild
Ekonomi

Krigsoron eskalerar – oroligt på marknaden

12 mars 2026

Det har blivit klirr i kassan för flera av SVT:s julvärdar de senaste åren. Det visar en genomgång som Expressen har gjort.

Sedan Arne Weise gjorde sitt sista framträdande i rutan vid 15-tiden innan Kalle Anka så har 22 andra svenskar fått chansen att önska god jul på bästa sändningstid på julafton.

ANNONS

— De julvärdar som förstår och utstrålar inkludering och ödmjukhet inför både uppdraget och sina tittare, får sannolikt störst positiv effekt även när julen har dansats ut, säger varumärkesexperten Anna-Karin Lingham till tidningen.

Tv-kocken Tareq Taylor som var julvärd 2021 ökade omsättningen i hans egna bolag till 8,7 miljoner kronor från tidigare 5,7 miljoner och ökade resultatet till 3,9 miljoner kronor från tidigare 2,2 miljoner.

Lars Lerin som syntes i den röda fåtöljen tändandes juleljuset 2020 ökade omsättningen till 44 miljoner kronor från tidigare 10-15 miljoner per år. Vinsten efter skatt landade på 26 miljoner kronor. Själv hävdar han att det inte har med julvärdsskapet att göra.

2017 sågs duon Erik Haag och Lotta Lundgren som julvärdar. De hade då blivit kända genom serien ”Historieätarna”. Erik Haags egna bolag ökade omsättningen till 4,6 miljoner kronor från tidigare 3,5 miljoner, medan Lotta Lundgrens bolag ökade till 4 miljoner kronor från tidigare 3 miljoner.

För Sanna Neilsen som var julvärd 2016 ökade omsättningen i hennes bolag till 2,7 miljoner kronor från tidigare 2,1 miljoner.

Återstår att se hur ekonomin utvecklar sig för David Batra som var årets julvärd. Komikern Babben Larsson som var julvärd året innan uppger för Expressen att hennes inkomster inte har påverkats nämnvärt av det ärofyllda uppdraget.

ANNONS
Läs mer från E55 - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
Rikard Jansson
Rikard Jansson

Ekonomireporter på News55 med särskilt fokus på målgruppen 55+

Rikard Jansson
Rikard Jansson

Ekonomireporter på News55 med särskilt fokus på målgruppen 55+

ANNONS
Sveriges ledande importör av fritidsfordon genomför IPO

586 MSEK i omsättning, 27 rikstäckande återförsäljare och en tydlig expansionsplan.  Nu öppet erbjudande inför notering. Se hela caset och planen framåt.

Teckna här
ANNONS
mobile
desktop