E55

Så mycket dyrare blir alkohol och tobak

Rikard Jansson
Rikard Jansson
Uppdaterad: 03 mars 2025Publicerad: 18 sep. 2020

Regeringen, C och L har kommit överens om att höja skatten för alkohol och tobak. Detta ska gå direkt till att stärka försvaret. Det rapporterar Aftonbladet.

ANNONS
ANNONS

Mest läst i kategorin

Amerikanska viner rasar i försäljning.
Ekonomi

Svenskarnas bojkott växer – viner från USA ratas

06 feb. 2026
Spela klippet
E55 Studio

Guldpriset rusar – därför är investerare beredda att betala rekordnivåer

06 feb. 2026
Europeiska centralbanken (ECB), med chefen Christine Lagarde, lämnar styrräntorna oförändrade
Ekonomi

Räntan ligger still – så påverkas bolån och sparande efter ECB:s besked

05 feb. 2026
byt bank
Ekonomi

Orka byta bank – passivitet kostar tusenlappar

05 feb. 2026
En duva flyger förbi en utbränd byggnad vid ett kraftverk i Kiev som bombades i början av veckan. Arkivbild.
Ekonomi

Fredssamtal över – fångar utväxlas

05 feb. 2026

Regeringen räknar med att den höjda skatten ska dra in en miljard kronor för att bidra till ökade försvarsanslag med fem miljarder kronor.

En flaska vin kommer att bli omkring en krona dyrare 2023 medan en spritflaska blir ”några kronor dyrare” och en öl strax under 25 öre dyrare, enligt Aftonbladet som tillägger att det ännu inte är klart hur skatteökningen ska fördelas mellan cigaretter och snus vilket gör att någon höjning inte anges här.

På TT:s fråga om varför höjd alkohol- och tobaksskatt ska betala försvarsanslag svarar finansminister Magdalena Andersson:

– Alkoholskatten är ju inte indexerad alls, så höjer man inte den så urholkas den skatten och vi har ju inte lägre ambitioner nu för folkhälsan.

Läs hela artikeln här.

Läs mer från E55 - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
Rikard Jansson
Rikard Jansson

Ekonomireporter på News55 med särskilt fokus på målgruppen 55+

Rikard Jansson
Rikard Jansson

Ekonomireporter på News55 med särskilt fokus på målgruppen 55+

ANNONS
mobile
desktop