Nu är det klart. Från årsskiftet höjs radio- och tv-avgiften.


Diskussionerna kring tv-avgiftens vara eller icke vara har varit många. Men nu är det klart att den är kvar, i alla fall just nu. Och höjs med 60 kronor från årsskiftet, enligt ett beslut i riksdagen. Därmed får alla som har tv-mottagare betala 2400 kronor per år från och med januari.
– Det görs för att det finns ett underskott på rundradiokontot, och då finns det en risk att det skadar eller drabbar public service-bolagen negativt framöver, säger Kristoffer Talltorp pressekreterare för kultur- och demokratiminister Alice Bah Kuhnke till Aftonbladet.
Eftersom allt färre betalar tv-licens måste avgiften höjas igen trots att den nyligen ökade med 124 kronor .
– Tv-innehavet är i svagt avtagande. Runt en procent per år skulle jag säga att tv-innehavet minskar, säger Radiotjänsts kommunikationschef Johan Gernandt till Aftonbladet.
Bland yngre som konsumerar rörligt innehåll framför allt via datorer och telefoner minskar tv-innehavet ännu snabbare.
Det förslag som presenterade tidigare i höstas om att helt skrota tv-avgiften och byta ut den mot en obligatorisk skatt i stället kan genomföras tidigast 2019.
Radio-och tv-avgiften går till SVT, Sveriges Radio och Sveriges Utbildningsradio, UR – som inte i och med det inte behöver ta hänsyn till om ett program är lönsamt eller inte.
Senaste nytt

Därför blir tjänstepensionen olika hos olika försäkringsbolag

Kommunen som vill bli först ut med gratis bältrosvaccin till äldre

Sänkt ISK-skatt gick till dem med stort sparande

Nu brådskar det – sista dagen att deklarera
