E55

Så skärper omvärlden tonen mot Ryssland

Petra Lundgren
Petra Lundgren
Uppdaterad: 02 mars 2022Publicerad: 02 mars 2022

OMVÄRLDSSVEPET 2/3 Rysslands krig mot Ukraina kommer att leda till fler sanktioner och Kina är berett att hjälpa till att få vapenvila. Det skriver utländsk affärspress om i dag.

ANNONS

Mest läst i kategorin

USA:s President Joe Biden har hållit sitt State of the union-tal och i det sade han att Rysslands president Vladimir Putin är mer isolerad från världen än någonsin efter att ha invaderat Ukraina, rapporterar Wall Street Journal. Han uppmanade kongressen visa sitt stöd till Ukraina och meddelade att USA stänger det amerikanska luftrummet för ryska flygplan. Han sade också att oligarker, som lever i västvärlden och står nära Putin, kommer att få lyxjakter, lyxbostäder och privatflygplan beslagtagna. 

Kina är villigt att hjälpa till att få vapenvila mellan Ryssland och Ukraina, skriver Financial Times. Kinas utrikesminister Wang Yi har talat med Ukrainas utrikesminister Dmytro Kuleba och då djupt beklagat att konflikten brutit ut och att civilbefolkningen lider. 

ANNONS

Tysklands förbundsfinansminister har tillkännagivit ytterligare sanktioner mot Ryssland och president Vladimir Putins allierade, rapporterar Handelsblatt. Han vill se starkare åtgärder mot oligarker (Putins anhängare) som skickar sina barn till engelska privatskolor och lever lyxliv. 

Rysk olja är till salu med stor rabatt, skriver danska Börsen, men ingen vill köpa. Det är inte hög efterfrågan bland utländska köpare på rysk olja. 

Norge ansluter sig till det ekonomiska kriget mot Ryssland, skriver Dagens Näringsliv. Olje- och energiminister Marte Mjøs Persen säger att Norge inte längre kommer ge ryska företag oljelicenser. Det är även oklart om oljebolagen Rosneft och Lukoil kommer få skatteåterbäring. Under de senaste tio åren har de fått 1,5 miljarder från statskassan i Norge. 

Läs mer från E55 - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
ANNONS
BLACK WEEKS Spara upp till 54% på Verisure hemlarm

Just nu får du ett riktigt bra pris på Sveriges mest valda hemlarm med brand- och inbrottsskydd. Räkna ut ditt pris och ta del av erbjudandet

Räkna ut ditt pris!
ANNONS