Den 21 mars slår News55 upp portarna till seniorevent i Västerås. Tillsammans med SPF Seniorerna, SKPF Pensionärerna och PRO bjuder vi på en intensiv dag fylld med glädje och inspiration för seniorer 55+.

Vi ser fram emot en mässa som bjuder på både nytta och nöje. På scen föreläser bland andra medieprofilen och tidningsdrottningen Amelia Adamo om rekordgenerationen. Eventets moderator, Harald Treutiger, kommer dessutom att intervjua den tidigare förbundskaptenen i ishockey, Curt Lundmark.
Det kommer att finnas många intressanta utställare på plats och dessutom har du chansen att höra ett flertal samhällsaktörer debattera viktiga frågor som specifikt berör kommunernas seniorer.
Medarrangörer till mässan är pensionärsorganisationerna PRO, SPF Seniorerna och SKPF Pensionärerna. Det kommer finnas möjlighet för besökarna att få mer information om och engagera sig i de olika organisationernas respektive verksamheter.
Tid och plats:
Västerås, Omformargatan 7, Bilia, 21 mars
Gratisbussar avgår till mässan från Resecentrum varje heltimma 10.00-14.00.
Öppettider: 10.00-16.00
Fri entré!
Senaste nytt

Matpriserna sjönk i april men kan öka igen innan sommaren

Bor du själv? Här är 5 sätt att få pengarna att räcka längre

Du kan minska risken för diabetes – så påverkar dina val kroppen

Så mycket kostar bostäder i Sveriges tryggaste kommuner
