Skandia har sålt det mesta av sitt aktieinnehav i H&M. De blir därmed en i raden av svenska fondbolag som valt att sälja sitt innehav i klädjätten rapporterar Bloomberg.


Efter flera problem för klädjätten och en fallande aktie har Skandia valt att sälja sitt innehav och har under den senaste månaden sålt merparten av sitt aktieinnehav i H&M. Skandia anser att problemen är så stora på företaget att det kommer ta tid innan man kan tänka sig att investera i bolaget igen, skriver Bloomberg.
– Det finns så mycket som de måste göra så jag tror inte att de kommer att lösa detta snabbt, säger Erik Sjöström, förvaltare på Skandia till Bloomberg.
Redan under fjärde kvartalet förra året valde fondjättarna SPP Fonder och Swedbank Robur att sälja sitt innehav i H&M, enligt Nyhetsbyrån Direkt.
LÄS ÄVEN: Glädjande överraskning för pensionärer
LÄS ÄVEN: Nytt Rut-förslag drabbar pensionärer
LÄS ÄVEN: Konflikt kring näthandeln från Kina
LÄS ÄVEN: Dolda arvoden till SBAB-höjdare
Senaste nytt

De flesta använder AI fel – fem knep som ger betydligt bättre svar

AI förändrar en av internets viktigaste spelregler

Svag börsutveckling har minskat svenskarnas förmögenhet

Inflationen dubblades i maj – ”blinkar rött”
