E55

Skenande gaspriser oroar på flera kontinenter

Rikard Jansson
Rikard Jansson
Uppdaterad: 21 sep. 2021Publicerad: 21 sep. 2021

Oron stiger för att gaspriserna stiger okontrollerat vilket ger ökade kostnader för industrin och konsumenter. Skräcken biter sig fast i både amerikansk, som europeisk och nordisk affärspress. Missa inte dagens omvärldssvep här på E55.

ANNONS
ANNONS

Mest läst i kategorin

Spara

Utdelningsaktier för pension – så bygger du ett kassaflöde inför pensionen

12 feb. 2026
bedrägerier cyber security
Ekonomi

Bedrägerier på nätet ökar kraftigt – så skyddar du dina konton innan det är för sent

12 feb. 2026
Storbritanniens försvarsminister John Healy på Natos försvarsministermöte i Bryssel.
Ekonomi

Sverige ger pengar till Ukrainas vapenköp

12 feb. 2026
Elförbrukningen rusar i kylan. Arkivbild.
Ekonomi

Inte bara dyrt – elförbrukningen rusar i kylan

12 feb. 2026
En ung man känner sig sjuk. Enligt en rapport har personer under 30 dubbelt så mycket korttidsfrånvaro som sina äldre kollegor.
Arbete

Kostnadschock när äldre pensioneras – unga sjuka dubbelt så ofta

12 feb. 2026

Nikkei Asia toppar med att den japanska börsen dras med ner av den finansiella oron kring den kinesiska bostadsutvecklaren Evergrande. Japanbörsen hade stängt under måndagen därför kommer börsreaktionen först idag.

Igår föll de amerikanska börserna och FT skriver att det var det största raset för Wall Street sedan i maj på grund av krisen i Evergrande

Redan i söndags uppmärksammade Wall Street Journal de ökade naturgaspriserna i USA och har nu lyft upp det som förstanyhet. Gaspriserna har dubblats på sex månader och är nu uppe på nivåer som inte setts på flera år. Senast var 2014 när nordöstra USA drabbades av en rejäl köldknäpp. 

Även den Europeisk industrin kämpar med stigande gaspriser och det handlar om historiskt höga energikostnader, skriver tyska Handelsblatt. Dessutom finns inget slut på ökningen i sikte. Här handlar det om en tredubbling på bara några månader. 

Även i norska medier är energi ett hett ämne. Senterpartiet vill strypa elexporten till Europa så att norska företag inte drabbas av elbrist, skriver Dagens Naeringsliv. Olje- och energiministern gillar dock inte förslaget. 

Danska Börsen uppmärksammar att Genmab har fått ett godkännande för sitt cancerläkemedel Tisotumab vedotin av den viktigaste granskaren i bioteknikvärlden, de amerikanska hälsomyndigheterna, FDA. 

Läs mer från E55 - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
Rikard Jansson
Rikard Jansson

Ekonomireporter på News55 med särskilt fokus på målgruppen 55+

Rikard Jansson
Rikard Jansson

Ekonomireporter på News55 med särskilt fokus på målgruppen 55+

ANNONS
mobile
desktop