E55

SPF: Så har det blivit lättare för äldre att få lån

Rikard Jansson
Rikard Jansson
Uppdaterad: 03 mars 2025Publicerad: 27 sep. 2021

Det har blivit lättare att beviljas lån, även för seniorer. Det skriver Seniorens ekonomiexpert.

ANNONS
ANNONS

Mest läst i kategorin

Räntemarknaden räknar med att Riksbanken, med chefen Erik Thedéen, höjer styrräntan senare i år – men inte i torsdagens besked. Arkivbild
Ekonomi

Glöm räntesänkningarna – nu hotar krigssmällen

17 mars 2026
Skog utanför Nynäshamn. Arkivbild.
Ekonomi

Regeringen: Mer frihet för skogsägarna

17 mars 2026
kronofogden
Ekonomi

Din skatteåterbäring kan gå direkt till Kronofogden

17 mars 2026
SAS ställer in flyg i Norge. Arkivbild.
Resor

SAS ställer in över 100 flygningar i Norge

17 mars 2026
arv
Ekonomi

Miljarder i arv väntas byta ägare i Sverige

17 mars 2026

Det är bankernas kalkylränta som har sänkts till 6 procent från tidigare 7 procent som gett en ökad lånemöjlighet på mellan 16-17 procent, skriver Seniorens ekonomiexpert Ylva Yngvesson ger ett exempel:

Det betyder att den som tidigare kunnat få lån med 200 0000 kronor, nu i stället kan bli beviljad 233 300 kronor.

En annan sak som som gjort det ekonomiskt mer fördelaktigt är att kostnaden för uppskov tagits bort sedan årsskiftet.

Detta ger större utrymme i ekonomin när man behöver låna. Seniorens ekonomiexpert ger ett exempel: Du har sålt en villa för 3,5 miljoner kronor och gjort en vinst på 2,8 miljoner kronor för att därefter köpa en lägenhet för 3 miljoner kronor. Den slopade skatten gör att du har råd att låna 286 000 kronor mer än om skatten skulle ha varit kvar.

Läs mer från E55 - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
Rikard Jansson
Rikard Jansson

Ekonomireporter på News55 med särskilt fokus på målgruppen 55+

Rikard Jansson
Rikard Jansson

Ekonomireporter på News55 med särskilt fokus på målgruppen 55+

ANNONS
mobile
desktop