Möten med spanska ministrar ska hjälpa Sverige till bättre kontakter med polis och åklagare i Marocko, hoppas justitieminister Gunnar Strömmer (M).


TT Nyheter
Uppdaterad: 14 okt. 2025Publicerad: 14 okt. 2025
ANNONS
ANNONS
Vid ett EU-möte i Luxemburg under måndagen och tisdagen träffar han Spaniens justitie- och inrikesministrar för att få tips och kontakter inför en kommande resa i november.
De har en lång erfarenhet av att arbeta med Nordafrika, konstaterar Strömmer.
På EU-mötet har han samtidigt tryckt på för att få EU:s juridiska samarbetsmyndighet, Eurojust, att samordna kontaktuppbyggandet med polis och åklagare i länder utanför EU. Det skulle spara både ansträngningar och tid när det gäller att exempelvis få tag i ledare för kriminella nätverk.
–Ett medlemsland som Sverige kan vara en för liten spelare för att själva bygga upp sådana här strukturer med varje land där det kan vara aktuellt, säger Strömmer.
Läs mer från E55 - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
ANNONS
ANNONS
Senaste nytt

Bostad
En timmes jobb kan spara husägare tusenlappar i vinter
07 sep. 2026

Arbete
Bara en av fem räknar med att sluta jobba helt vid pensionen
07 sep. 2026

Ekonomi
Spotifygrundaren: Då lämnar jag Sverige
07 sep. 2026

Ekonomi
Världen rustar för högre räntor: Sverige sticker ut
07 sep. 2026

Bil
Elbilens kritiserade nackdel kan göra dig till en bättre förare
07 sep. 2026
ANNONS