Ledande index på börsen i USA backade på onsdagen efter det att centralbankschefen Jerome Powell sagt att marknaden inte ska utgå från att styrräntan sänks ytterligare i december.


TT Nyheter
Uppdaterad: 29 okt. 2025Publicerad: 29 okt. 2025
ANNONS
ANNONS
Under de sista handelstimmarna, efter uttalandet, var handeln volatil – indexen gick upp och ned. Vid stängning var breda S&P 500-index oförändrat, medan Dow Jones industriindex gått ned 0,2 procent och Nasdaqs tekniktunga kompositindex hade stigit 0,6 procent.
Dessförinnan meddelade centralbanken Federal Reserve – som väntat – att styrräntan sänks med med 0,25 procentenheter. Det var årets andra sänkning, men Powell varnade alltså för att den kanske inte följs av ännu en sänkning senare i år.
Bland enskilda bolag kan nämnas processorjätten Nvidia. Aktien steg 3,0 procent efter att bolaget nått drömgränsen 5 000 miljarder dollar i börsvärde. Nvidia-aktien har lyft med nästan 50 procent bara i år.
Läs mer från E55 - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
ANNONS
ANNONS
Senaste nytt

Bostad
En timmes jobb kan spara husägare tusenlappar i vinter
07 sep. 2026

Arbete
Bara en av fem räknar med att sluta jobba helt vid pensionen
07 sep. 2026

Ekonomi
Spotifygrundaren: Då lämnar jag Sverige
07 sep. 2026

Ekonomi
Världen rustar för högre räntor: Sverige sticker ut
07 sep. 2026

Bil
Elbilens kritiserade nackdel kan göra dig till en bättre förare
07 sep. 2026
ANNONS